The impact of population growth on China's economic growth
Nüfus artışının Çin'in ekonomik büyümesine etkisi
- Tez No: 1002306
- Danışmanlar: DR. OJONUGWA USMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Çin'de nüfus artışı ile ekonomik büyüme arasındaki karmaşık ilişkiyi incelemekte ve 1990–2023 döneminde demografik dönüşümlerin kişi başına düşen GSYİH üzerindeki dinamik etkilerine vurgu yapmaktadır. Otoregresif Dağıtılmış Gecikme (ARDL) modeli kullanılarak, başlıca makroekonomik değişkenlerin—nüfus büyüklüğü, işgücü, sermaye oluşumu ve dışa açıklık, ekonomik büyüme üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri analiz edilmiştir. Bulgular, sermaye oluşumunun kişi başına düşen GSYİH üzerinde sürekli olarak güçlü ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyarken; işgücünün kısa vadede pozitif, uzun vadede ise negatif etkiler gösterdiğini, bunun da işgücü piyasası verimliliğiyle ilgili sorunlara işaret ettiğini göstermektedir. Nüfus artışı, her iki zaman diliminde de istatistiksel olarak anlamlı bulunmamakla birlikte, uygun politika çerçeveleri altında ekonomik gelişme potansiyeli sergilemektedir. Dışa açıklığın etkisi ise zayıf ve tutarsızdır. Sonuçlar, değişkenler arasında uzun dönemli bir eşbütünleşme ilişkisinin bulunduğunu ve ekonominin kısa vadede güçlü bir öz-düzeltme mekanizmasına sahip olduğunu doğrulamaktadır. Tanısal testler modelin sağlamlığını ve geçerliliğini desteklemektedir. Çalışma, nüfus artışının (LPOP) Çin'in ekonomik büyümesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşılık, işgücüne katılım (LLAB), brüt sermaye oluşumu (LDFCF) ve dışa açıklık (LTRD) kişi başına düşen GSYİH üzerinde pozitif ve anlamlı etkiler göstermektedir. Bulgular, yüksek nüfus artışının ekonomik performansı sınırlayabileceğini, ancak Çin'in ekonomik büyümesinin işgücünün genişletilmesi, sermaye yatırımlarının artırılması ve ticaretin serbestleştirilmesi yoluyla etkin biçimde teşvik edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the correlational dynamic of China's population and economic growth per capita from the year 1990 to 2023. It takes into consideration the impacts population shifts coupled with macro stabilizers such as capital formation, skilled labour and trade imbalance which has subsequently been integrated into the Kernel Based Regularized Least Squares (KRLS) Approach. Based on the study's findings, the right policies can transform the population growth, capital formation and labour force into instrumental propellants for the economy. In particular, 5.85% of the economic growth can be attributed to the 1% increase in population growth. A 0.32% increase in economic growth can be attributed to an increase in capital formation, while a 2.05% economic growth results from an increased labour force. On the downside, the growth rate of trade is shown to have a positive, albeit, minor impact on the economy. In addition, marginal effect plots reinforce the conclusion that population growth, capital formation, and labour force participation as economic growth drivers, are positive, yet tend to have nonlinear dynamics. This indicates that investment returns for population growth, capital formation and labour force participation diminish under middle and high income thresholds. Conversely, the trade marginal effect slope is positive below middle income thresholds. At the high levels of income, however, trade impact becomes positive. Finally, the quantile based analysis indicate that trade, economic population, capital formation, and the labour force have nonlinear patterns in relation to the levels of income, with the effect of each factor growing stronger with higher income levels. In light of these results, it can be inferred that in order to achieve sustained economic development in China, policymakers need to carefully control population growth while ensuring that people receive education and skills, alongside high levels of investment and trade openness.