Erken çocukluk çağı çürükleri ile ilişkili risk faktörlerinin incelenmesi
Examination of risk factors associated with early childhood caries
  1. Tez No: 727215
  2. Yazar: BETÜL KARAGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜKEŞMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Çalışmamızda, EÇÇ gözlenen çocuklarda; diş çürüklerinin oluşumu ile ilişkili risk faktörlerinin tanımlanması ve bu faktörlerin, çürükler üzerindeki etkilerinin incelenerek sonuçlarının sunulması, ayrıca ebeveynlerin bu konudaki bilgi ve davranış düzeylerinin belirlenmesi ve ailelerin bilgilendirilerek, konu ile ilgili farkındalık düzeylerinin artırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne herhangi bir nedenle başvuran, ağzında en az bir tane çürük, çürük nedeni ile çekilmiş veya dolgulu dişi bulunan, 3-5 yaş aralığındaki 298 çocuk hastanın ağız içi muayenelerinin, diş hekimi tarafından yapılması ve hastaların gönüllü ebeveynleri tarafından, anket formlarının doldurulması ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Elde ettiğimiz bulgular doğrultusunda; ortalama dmft değeri 8,24±4,43 ve ortalama dmfs değeri 17,04±12,25 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aims: In this study, it was aimed to define the risk factors associated with the formation of caries and to examine the effects of factors on caries in children with ECC and to present the results as well as to determine the level of knowledge and behavior of the parents and to increase the awareness level of the families. Materials and Methods: Intraoral examinations of 298 patients aged 3-5 years, who applied to Suleyman Demirel University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics for any reason, and who had at least one decayed, missing or filled tooth, were examined. It was carried out by filling out the questionnaires by the volunteer parents of the patients.