Kamusal yönelti sürecinde Başbakanlık örgütü
The Prime ministry organisation inperiod of public policy
- Tez No: 72722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Başbakanın kamusal yönelti belirleme sürecinde yararlandığı klasik nitelikli ve büyük ölçüde siyasal etmenler tarafından belirlenen araçların yanında yine aynı süreçte yararlandığı örgütsel araçların daha etkili olabildiği ve bunların başbakanın siyasal dizge içerisindeki konumunu etkileyip, değiştirebildikleri temel varsayımından hareketle iki ana bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde, parlamenter dizgenin temel özellikleri çerçevesinde başbakanın 'siyasal gücü' ortaya konulmakta ve İngiltere, Fransa, Almanya ve 1980'lere kadar olan dönemde Türkiye örneği açısından söz konusu ülkelerin Başbakanlarının siyasal ve anayasal konumlan incelenerek, başbakana yönelti belirleme sürecinde yardımcı olan örgütsel araçların etkisi ortaya konulmaktadır. İkinci bölümde ise, temel varsayım, 1980'den sonraki dönemde, Başbakanın anayasal ve siyasal konumu çerçevesinde Başbakanlık örgütünün yönelti belirleme sürecindeki konumu belirlenerek ispat edilmektedir. Burada da iki varsayımdan hareket edilmektedir. Birincisi, 1980'den sonraki dönemde güçlendirilen ve nitelik değiştiren Başbakanlık örgütünün konumundaki değişmenin kaynağının 1982 Anayasası olduğudur. İkincisi, Başbakanlık örgütünün bu güçlü konumunun, merkez örgütünden çok Başbakanlığa bağlı ve ilgili kuruluşlar ile Başbakanlık yönetimindeki fonlardan kaynaklandığıdır. Çalışmada, örgütsel araçların başbakanın şahsında, siyasal, yönetsel ve akçal dizgelerde 'merkezileşme', 'kişiselleşme' ve 'siyasallaşma' olgularını ortaya çıkardığını ya da bu olguları artırdığını ortaya koyma amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Besides the means determined by factors of classical qualification and more common political which Prime Minister benefit from during the period of public policy making; and again by setting out from the basic assumption that organisational means can be more effective and these can effect and modify the position of The Prime Minister within the political system; in the first part of this study that is consisting of two chapters, the“political power”of the Prime Minister within the frame of basic specifications of parliamentary system is put forward and England, France, Federal Germany and sample of Turkey upto 1980' s and the said country's Prime Minister's political and constitutional positions are examined. In addition the effect of organisational moons are put forward that are being useful to The Prime Minister during the period of policy making by examining The Prime Ministry Organisations of the mentioned countries. In the second part, the basic assumption has been proved by determining the position of The Prime Ministry Organisation within the period of policy making in the frame of The Prime Minister's constitutional and political position through the period after 1980. The first is as, 1982constitution is the source of the charge in the position of The Prime Ministry Organisation that is straightened and modified in qualification during the period after 1980. The second is as, this powerful position of The Prime Ministry Organisation is the result of the funds in the administration of Prime Ministry connected and related institutions and of Prime Ministry, more than the central organisation. Within the study, it has been intended to put forward that organisational means divulge“centralisation”,“individualisation”and“making political”facts in the personal matters of the Prime Minister and political, administrative and financial systems or increase these facts.