Gelişmekte olan ülkelerde dolaysız yabancı sermaye yatırımları, gelişmeler, sorunlar ve Türkiye örneği
Foreign direct investments in developing countries, progresses, problems and Turkey case
  1. Tez No: 72723
  2. Yazar: MURAT BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Dolaysız yabancı sermaye yatırımları, verimlilik artışına ve ihracata katkısıyla gelişmekte olan ülkeler tarafından ekonomik gelişmenin ana motoru olarak görülmektedir. Finansal kaynak ve teknoloji eksikliği gibi iki önemli engeli aşmaktaki başarısı dolaysız yabancı sermaye yatırımlarını özellikle gelişmekte olan ülkelerin politikalarının odak noktası yapmıştır. Bu yatırımlar, her ne kadar pek çok gelişmekte olan ülke önemli çabalar gösterse de düzensiz dağılmışlardır. Bu çalışma çok uluslu şirketlerin dolaysız yabancı sermaye yatırımları yapmalarının sebepleri ve çok ulusluların bu yatırımları yaparken oluşturdukları stratejileri kısaca incelemektedir. Ayrıca dolaysız yabancı sermaye yatırımı kararı ve optimal zamanlaması da bu çalışmada incelenmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin bu yatırımları elde etmede birbirlerinden oldukça farklı olan performansları ve bu düzensiz dağılımın sebepleri ana başlıklardan bir tanesidir. Doğu Asya ve Latin Amerika ülkeleri gibi dolaysız dış yatırım çekmekte başarılı olan ülkelerin deneyimleri diğerleri için önemli dersler içermektedir. Türkiye de 1980'li yılların başından itibaren liberal ve dışa dönük ekonomik politikalar izlemektedir. Türkiye, yabancı yatırımcıların yerli yatırımcılarla aynı haklara sahip olduğu oldukça liberal bir yatırım rejimine sahiptir. Türk özel sektörüne açık olan tüm alanlar yabancı katılımlara ve yatırımlara açıktır. Ulusal sermayeye tanınan tüm haklar, muafiyetler ve ayrıcalıklar aynı sektördeki yabancı sermayeye de tanınmıştır. Bununla beraber, politik ve ekonomik istikrar ve uygun ticaret ortamı arzu edilen miktarda dolaysız yabancı sermaye yatırımı çekmekte gereklidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foreign direct investment is viewed as a major stimulus to economic development by contributing to productivity growth and exports in developing countries. Its ability to deal with two major obstacles, shortages of financial resources and technology has made it the centre of attention for policies of developing countries in particular. Although most of the developing countries have made significant efforts to attract foreign direct investment, they are unevenly distributed. This paper provides an overview of the reasons why multinational corporations make foreign direct investments, followed by a brief examination of strategies constituted by multinationals while the are making foreign direct investments. Foreign direct investment decision and its optimal timing is also examined in this paper. Sharply different performances of receiving foreign direct investments of developing countries throughout the world and the reasons of this uneven distribution is one of the major topics. The experiences of successful receivers of foreign direct investments like East Asia and Latin America countries, involves valuable lessons for the others. Turkey has been pursuing liberal and outward oriented economic policies since the 1980's. Turkey has a very liberal investment regime in which foreign investments receive national treatment. Almost all areas open to the Turkish private sector are also open to foreign participation and investment. All rights, exemptions and privileges granted to national capital and business are available under the same conditions to foreign capital and business working in the same field. However, political and economical stability and suitable business climate is also needed to attract the desired foreign direct investments.