Radikal prostatektomi sonrası cerrahi sınır pozitifliğinin onkolojik sonuçlara etkisi
The effect of surgical margin positivity on oncologic outcomes after radical prostatectomy
  1. Tez No: 727230
  2. Yazar: MUBARIZ AYDAMIROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN İZOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Radikal prostatektomi (RP) uygulanan hastalarda cerrahi sınır pozitifliğinin (CSP) ve ek cerrahi sınır (CS) özelliklerinin onkolojik sonuçlara etkisinin değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda Şubat 2011-Aralık 2019 arasında RP yapılan 319 hasta çalışmaya dahil edildi. Neoadjuvan ve adjuvan hormonoterapi, kemoterapi, radyoterapi alan, PSA ≥50 ng/ml, metastatik, T4 hastalığı olan ve PSA takibi yapılmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. CSP'nin biyokimyasal rekürrensiz (BKR) sağkalım ile genel sağkalıma etkisinin araştırılması ve ek CS özelliklerinin BKR'siz sağkalımla ilişkisi, sekonder sonlanım noktası olarak da CSP'nin progresyonsuz sağkalıma etkisi değerlendirildi. CSP olan hastalarda CS uzunluğu, en yüksek Gleason derecesi (GD), lokalizasyon, unifokalite veya multifokalite durumu incelendi ve BKR ile ilişkisine bakıldı. Bulgular: Hastaların 57 (% 17,9)'sinde CSP, 27'sinde (% 8,5) BKR izlendi. Ortalama takip süresi 59±29,1 (2-128) ay idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effects of positive surgical margin (PSM) and additional surgical margin (SM) characteristics on oncologic outcomes in patients who underwent radical prostatectomy (RP). Material and Methods: 319 patients who underwent radical prostatectomy (RP) between February 2011 and December 2019 in the Urology Department of Çukurova University Faculty of Medicine were included in the study. Patients who received neoadjuvant and adjuvant hormonal therapy, chemotherapy, who receiving radiotherapy, PSA ≥50 ng/ml, metastatic, who has T4 disease and PSA unfollow-up were excluded from the study. We evaluated the effect of surgical margin positivity (SMP) on biochemical recurrence (BCR)-free survival and overall survival, the association of additional surgical margin (SM) features with BCR-free survival, and the effect of SMP on progression-free survival as secondary endpoints. In patients with SMP, SM length, highest Gleason grade (GG), localization, unifocality or multifocality were examined and its relationship with BCR was evaluated. Results: SMP was observed in 57 (17,9 %) patients and BCR was observed in 27 (8,5 %) patients. The mean follow-up period was 59±29,1 (2-128) months.