Alt solunum yolu enfeksiyonu ile hastane yatışı yapılan, 2-5 yaş arası çocukların, anne sütü alımı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of children aged 2-5 years who have been hospitalized with lower respiratory tract infections in terms of breast milk intake
- Tez No: 727231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL BATTALOĞLU İNANÇ, DOÇ. DR. YAŞAR TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, alt solunum yolu enfeksiyonuyla, hastane yatışı yapılan, 2-5 yaş arası çocukların, anne sütü alma açısından değerlendirilmesi ve anne sütünün alt solunum yolu enfeksiyonunda etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: 01.01.2016 ve 31.12.2021 tarihleri arasında, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları polikliniklerine; pnömoni, bronşiolit tanılarıyla başvurup, hastaneye yatışı yapılan ve yatışı yapılmayıp, genel kontrol ya- da takip amacıyla polikliniğe başvuran, 2-5 yaş arası, randomize seçilen 908 olgunun dosyaları, retrospektif taranarak, anne sütü alma durumlarının karşılaştırılması amaçlandı. Olgulardan, elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS Statistic 26 programı kullanıldı. Bu süreçte Ki-Kare, T-Testi, One-Way ANOVA ve Korelasyon testleri kullanıldı. BULGULAR: Olguların %41,9'u kız, %58,1'i erkektir. Araştırmaya dâhil edilen 2-5 yaş arası çocukların %22,4'ü 2 yaşında, %37,5'i, 3 yaşında, %27,3'ü 4 yaşında, %12,8'i 5 yaşındadır. Araştırılan olguların yaş ortalaması 3,30 ± 0,95'tir.18 aya kadar anne sütü alımı ve olguların hastane yatış durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı, zayıf düzeyde negatif korelasyon görülmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, it was aimed to evaluate the children aged 2-5 years who were hospitalized with lower respiratory tract infection in terms of breastfeeding and to investigate the effect of breast milk on lower respiratory tract infections. MATERIAL AND METHOD: Between 01.01.2016 and 31.12.2021, Muğla Training and Research Hospital Pediatrics polyclinics; The aim of this study was to retrospectively scan the files of 908 patients aged 2-5 years, who were admitted to the hospital with the diagnosis of pneumonia, and bronchiolitis, and who were not admitted to the outpatient clinic for general control or follow-up, and compare their breastfeeding status. IBM SPSS Statistic 26 program was used in the analysis of the data obtained from the cases. In this process, Chi-Square, T-Test, One-Way ANOVA and Correlation tests were used. RESULTS: 41.9% of the cases were female and 58.1% were male. Of the children aged 2-5 years included in the study, 22.4% were 2 years old, 37.5% were 3 years old, 27.3% were 4 years old, 12.8% were 5 years old. The mean age of the investigated cases was 3.30 ± 0.95.