Kişilerin besin türlerini tüketim sıklığı ile COVİD-19 hastalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the frequency of consumption of food types and COVİD-19 disease
  1. Tez No: 727229
  2. Yazar: BORA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: COVID-19 salgınından korunmak için maske, mesafe, hijyen gibi birtakım tedbirlerin yanında bağışıklık sistemini desteklemek için sağlıklı bir diyetin sürdürülmesi de esastır. Bazı mikrobesin öğelerinin, esansiyel yağ asitlerinin, probiyotiklerin ve bazı takviye edici besin maddelerinin bağışıklık sistemi üzerine aktive edici etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirip viral infeksiyonlardan ve patolojik sonuçlarından korunmak için tıbbi bitkiler ve arı ürünleri gibi geleneksel ve tamamlayıcı yöntemlere yüzyıllar boyunca başvurulmuştur. Bu sebeplerden dolayı“Kişilerin besin türlerini tüketim sıklığı ile COVİD-19 hastalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi”amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Kasım 2020 tarihinde 18-65 yaş arası covid-19 geçiren 200, geçirmeyen 200 toplamda 400 gönüllü üzerinde yapılmıştır. Gönüllü bireyler Aile Sağlığı Merkezine davet edilmiştir, yüzyüze anket tekniği kullanılarak besin tüketim sıklığı anketi doldurulmuştur. Ayrıca gönüllü bireylere hastalıktan beslenme yoluyla korunmak için yaptıkları davranışları da soruldu.
Özet (Çeviri)
Aim: It is essential to maintain a healthy diet to support the immune system, as well as some measures such as mask, distance, hygiene to protect from the COVİD-19 epidemic. It is known that some micronutrients, essential fatty acids, probiotics and some nutritional supplements have activating effects on the immune system. Traditional and complementary methods such as medicinal plants and bee products have been used for centuries to strengthen the immune system and protect against viral infections and their pathological consequences. For these reasons, it is aimed to“examine the relationship between the frequency of consumption of food types and the COVID-19 disease”. Methods: The research was conducted on 400 volunteers in total, 200 between the ages of 18-65 who had covid-19 and 200 who did not. Volunteers were invited to the Family Health Center, and a food consumption frequency questionnaire was filled using face-to-face survey technique. In addition, volunteers were asked about their behaviors to prevent the disease through nutrition. Results: Alcohol and cigarette consumption were higher in the group who did not have the disease (resp.