Radikal prostatektomi materyallerinin histopatolojik incelenmesi ve konvansiyonel prognostik faktörlerin araştırılması (83 olgu)
Histopathological examination of radical prostatectomy specimens and evaluation of conventional prognostic factors
  1. Tez No: 103472
  2. Yazar: ARZU NEŞE YENER (TOPAL)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUTSAL YÖRÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Radikal Prostatektomi Materyallerinin Histopatolojik incelenmesi Ve Konvansiyonel Prognostik Faktörlerin Araştırılması Giriş ve Amaç: Radikal prostatektomi (RP)' den sonra prostat karsinomu (PK) progresyonunu etkilediği öngörülen birçok faktör öne sürülmüştür. Gleason ve DSÖ dereceleri, klinik ve patolojik evre, ekstrakapsüler yayılım (ECE) varlığı, lokalizasyonu ve yaygınlığı, cerrahi sınır (CS) pozitifliği, lokalizasyonu ve yaygınlığı, kapsüler insizyon (Ki) varlığı ve lokalizasyonu, tümör hacmi, lenf nodu metastazı (LNM) varlığı, lenfovasküler invazyon (LVİ) varlığı ile HPIN varhğı ve lokalizasyonu üzerinde en çok çalışılan faktörlerdir. Bu çalışmada, RP materyallerinin histopatolojik incelenmesi sonucu elde edilen patolojik bulguların birbirleriyle karşılaştırılarak aralarında ilişki olup olmadığının saptanması ve klinik ve patolojik bulgular birlikte değerlendirilerek PK progresyonunu öngörmede etkili olabilecek patolojik özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 1991-2001 yıllan arasında PK nedeniyle RP yapılmış 83 olgu alınmıştır. Materyallerin herbiri tümüyle işleme alınarak, H-E boyalı preparatlan incelenmiştir. Olgular Gleason ve DSÖ dereceleri, klinik ve patolojik evre, ekstrakapsüler yayılım (ECE) varlığı, lokalizasyonu ve yaygınlığı, cerrahi sınır (CS) pozitifliği, lokalizasyonu ve yaygınlığı, kapsüler insizyon (Kİ) varlığı ve lokalizasyonu, tümör hacmi, lenf nodu metastazı (LNM) varlığı, lenfovasküler invazyon (LVİ) varhğı ile HPIN varhğı ve lokalizasyonu açısından incelenmiştir. Histopatolojik bulgulardan parametrik değerler (tümör hacmi, prostat hacmi, tümör yüzdesi) arasında tek yönlü analitik değerlendirmede Oneway ANOVA, Kruskal-Wallis varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Parametrik olmayan değerler (GS, primer patern, DSÖ derecesi, patolojik evre, CS pozitifliği, CS pozitifliğinin lokalizasyonu ve yaygınlığı, ECE pozitifliği, ECE pozitifliğinin lokalizasyonu ve yaygınlığı, Kİ varlığı ve lokalizasyonu, HPIN varlığı ve lokalizasyonu, LNM varhğı, LVİ varlığı, tümörün CS'a yakınlığı) arasında tek yönlü analizde Ki-kare testi kullanılmıştır. Tek yönlü analiz ile anlamlı bulunan parametrelerin çok yönlü analizi için lojistik regresyon testi kullanılmıştır. Ayrıca olguların ameliyat sonrası izlemleri elde edilerek lokal rekürrens ya da uzak metastaz gösteren olgular ile ex olan olgular belirlenmiştir. Olgular 2-116 ay (SD=38,5±29,8) izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Histopathological Examination of Radical Prostatectomy Specimens and Evaluation of Conventional Prognostic Factors Introduction and Purpose: There are many prognostic factors, suggested to predict the progression of patients with prostatic cancer (PC) after radical prostatectomy (RP). Gleason score (GS) and WHO grade, clinical and pathological stage, location and extent of extracapsular extension (ECE), location and extent of surgical margin (SM) positivity, presence and location of capsular incision (CI), tumor volume, lymph node metastasis (LNM), lymphovascular invasion (LVI), having high grade prostatic intraepithelial neoplasia (HPIN) and its location are best studied ones. The current study aims to define the prognostic factors which predict the progression of PC after RP surgery. It is also aimed to define a possible correlation among each of these pathological findings. Material and Method: Data on 83 patients who underwent RP between 1991-2001 were analyzed. Each prostatectomy specimen was totally embedded and entirely processed. H-E slices were reviewed to determine GS and WHO grade, pathological stage, ECE, location and extent of ECE, location and extent of SM positivity, presence and location of CI, tumor volume, LNM, LVI, having HPIN and its location. Among histopathological findings; parametric values such as tumor volume, prostate volume, percent of tumor in prostate gland are evaluated statistically by using Oneway ANOVA and Kruskal-Wallis variance analysis test. Non parametric values such as GS, primary Gleason pattern, WHO grade, pathological stage; presence, location and extent of SM positivity; location and extent of ECE; presence of CI and location of it; LNM; LVİ; having HPIN and its location are evaluated by using Chi-square test. Logistic regression test is used for multivariate analysis. Followup of the patients ranged from 2 to 116 months with median followup of 38,5 months. Patients who died of PC, patients with local recurrence and patients with distant metastasis are defined.