Açık kalp cerrahisi geçirecek kadınlara PLISSIT modeline dayalı cinsel danışmanlığın cinsel fonksiyon ve cinsel yaşam kalitesine etkisi
The effect of sexual counseling based on PLISSIT model to women undergoing open heart surgery on sexual function and sexual quality of life
- Tez No: 727235
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN OSKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Randomize kontrollü deneysel tipte planlanan bu çalışma, açık kalp cerrahisi geçirecek kadınlara PLISSIT modeline dayalı cinsel danışmanlığın cinsel fonksiyon ve cinsel yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Çalışma İstanbul İli'nde bir üniversite hastanesinin kardiyoloji enstitüsü kalp ve damar cerrahi kliniğinde Kasım 2020-Kasım 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya 32 cinsel danışmanlık grubu, 32 kontrol grubu olmak üzere 64 kadın dahil edildi. Cinsel danışmanlık grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim kitapçığıyla birlikte PLISSIT modeline dayalı cinsel danışmanlık verildi. Kontrol grubuna ise rutin bakım uygulandı. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği ve Cinsel Yaşam Kalitesi-Kadın Formu ile elde edildi. Araştırma boyunca ilki yüz yüze diğerleri telefon görüşmesi olmak üzere 6 izlem yapıldı. Cinsel danışmanlık ve kontrol grubundaki kadınlar sosyo-demografik, obstetrik, jinekolojik, genel sağlık, mevcut hastalık ve cinsel fonksiyon verileri yönünden benzer bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This randomized controlled trial study was planned to determine the effect of sexual counselling based on the PLISSIT model on sexual function and sexual quality of life of women undergoing open heart surgery. The study was carried out between November 2020 and November 2021 in cardiovascular surgery clinic in cardiology institute of a university hospital in Istanbul. A total of 64 women, 32 in the sexual counselling group and 32 in the control group, were included in the study. The sexual counselling group was given sexual counselling based on the PLISSIT model with the educational booklet prepared by the researcher. Routine care was applied to the control group. Research data were obtained with Introductory Information Form, Beck Depression Inventory, Female Sexual Function Index and Sexual Quality of Life Questionnaire-Female. During the research, 6 follow-ups were made, the first being face-to-face and the others by telephone. Women in the sexual counselling and control groups were found to be similar in terms of socio-demographic, obstetric, gynaecological, general health, current disease and sexual function data (p>0.05).