Ağrı krizi ile hastaneye başvuran orak hücre anemili adölesanlarda müziğin ağrıyı azaltmaya etkisi
The effect of music on reducing pain in adolescents with sickle cell anemia admitted to the hospital with A pain crisis
- Tez No: 727259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, çocuk acil ve çocuk hematoloji servislerine ağrı şikâyeti ile başvuran orak hücre anemili adölesanlarda müziğin ağrıyı azaltmaya etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın verileri Eylül 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesinde toplanmıştır. Randomize kontrollü deneysel araştırma türünde gerçekleştirilen bu çalışmanın örnekleminde kontrol grubunda 25 adölesan, müzik grubunda 25 adölesan yer almıştır. Veri toplama aşamasında“Kişisel Bilgi Formu, Visuel Analog Skala, Müzik Dinleme Cihazı, Kulaklık ve Kronometre”kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi SPSS 22 programı kullanılarak ortalama, Standart sapma, t testi ve ki kare analiz testleri ie değerlendirilmiştir. Çalışmada toplanan verilerin ağrı puan ortalamaları grup içi ve gruplar arası değerlendirilmiştir. Grup içi değerlendirmede; kontrol grubundaki adölesanın kendi, ebeveyn ve gözlemci değerlendirmesine göre ön test ve son test ağrı puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of music on reducing pain in adolescents with sickle cell anemia who applied to the pediatric emergency and pediatric hematology services with the complaint of pain. The data of the study were collected at Mersin University Hospital between September 2020 and April 2021. The sample of this study, which was carried out in randomized controlled experimental research, included 25 adolescents in the control group and 25 adolescents in the music group.“Personal Information Form, Visual Analogue Scale, Music Listening Device, Headphones and Stopwatch”were used in the data collection phase. The analysis of the collected data was evaluated by means of the SPSS 22 program, standard deviation, t test and chi-square analysis tests. The pain score averages of the data collected in the study were evaluated within and between groups. In group evaluation; It was observed that there was no statistically significant difference in terms of pre-test and post-test pain scores according to the self, parent and observer evaluations of the adolescents in the control group (p>0.05).