Fen bilimleri öğretmenlerinin mesleklerinin ilk yıllarında karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşleri
Views of science teachers on the problems they encountered in the first years of their professions
- Tez No: 727260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TURAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin mesleklerinin ilk yıllarında yaşadıkları sorunlara ilişkin görüşlerini belirlemektir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Çalışmanın verileri görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerinin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilin farklı ilçe ve köylerinde görev yapan mesleklerinin en fazla 7. yılını doldurmuş 21 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri ilk yıllarda karşılaşılan öğretmenlik mesleği genel sorunları ve ilk yıllarda karşılaşılan fen bilimleri alanının öğretimine özgü sorunlar olmak üzere iki ana tematik çerçevede betimsel olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ilk yıllarda karşılaşılan öğretmenlik mesleği genel sorunlar tematik çerçevesinde verilerin okul idarecileri, danışman öğretmen, zümre öğretmen rehberliği ve ilişkilerinde yaşanan sorunlar; sınıf yönetiminde yaşanan sorunlar; sosyal çevreden kaynaklı yaşanan sorunlar, zaman yönetiminde yaşanan sorunlar, okulun fiziki imkan yetersizliğinden kaynaklı sorunlar olmak üzere 5 kategoride toplandığı sonucuna ulaşılmıştır. İlk yıllarda karşılaşılan fen bilimleri alanının öğretimine özgü sorunlar tematik çerçevesinde verilerin laboratuvar kaynaklı sorunlar, fen bilimleri öğretmenlerinin özel alan yetersizliklerinden kaynaklı sorunlar, fen bilimleri öğretmeninden beklenenler olmak üzere 3 kategoride toplandığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmaya katılan fen bilimleri öğretmenlerinden 11 tanesi ilk yıllarda yaşanabilecek sorunların çözülmemesinin ilerleyen yıllarda da sorunlara neden olabileceğini, süreci verimsizleştirebileceğini, öğretmende bıkkınlık ve özgüven eksikliğine sebep olabileceğini belirtirken 10 fen bilimleri öğretmeni ise tersi yönde görüş bildirerek yaşanan sorunların tecrübe kazandırabileceğini ve ilerleyen yıllardaki sorunları çözmede etkili olabileceğini ifade etmişlerdir. Fen bilimleri öğretmenlerinin yaşadıkları bu sorunlar karşısında genellikle çözüm üretmede yetersiz kaldıkları görülmektedir. Bu sorunlarına genellikle meslektaşlarından, yöneticilerinden yardım isteyerek, teknoloji ve internet kaynaklarından faydalanarak çözüm bulmaya çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of science teachers about the problems they experienced in the first years of their profession. Case study, one of the qualitative research designs, was used in the study. The data of the study were collected through the interview form. Descriptive analysis technique was used in the analysis of the data obtained in the study. The study group consists of 21 science teachers who have completed the 7th year of their profession, working in different districts and villages of a province in the Central Anatolia Region in the 2021-2022 academic year. The data of the study were analyzed descriptively in two main thematic frameworks: the general problems of the teaching profession encountered in the first years and the problems specific to the teaching of the field of science encountered in the first years. As a result of the analysis, within the thematic framework of the general problems of the teaching profession encountered in the first years, the data includes the problems experienced in school administrators, advisor teachers, group teacher guidance and relations; problems in classroom management; It has been concluded that the problems arising from the social environment, the problems experienced in time management, the problems arising from the lack of physical facilities of the school are gathered in five categories. Within the thematic framework of the problems encountered in teaching the field of science in the first years, it was concluded that the data were collected in three categories: laboratory-related problems, problems arising from the special field inadequacies of science teachers, and what is expected from science teachers. While eleven of the science teachers participating in the study stated that not solving the problems that may be experienced in the first years may cause problems in the following years, may make the process inefficient, cause boredom and lack of self-confidence in the teacher, while ten science teachers expressed the opposite opinion that the problems experienced can gain experience and be effective in solving the problems in the following years. they said it could be. It is seen that science teachers are generally insufficient in producing solutions in the face of these problems. They tried to find a solution to these problems by asking for help from their colleagues and managers and by making use of technology and internet resources.