Davranışsal finansın bireysel yatırımcılar üzerindeki etkileri; İstanbul ili örneği
The effects of behavioral finance on individual investors; İstanbul city example
  1. Tez No: 727263
  2. Yazar: NEHİR ÖKTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Finans, insanların psikolojik ve sosyolojik durumlarını çoğu zaman göz ardı ederek, her zaman rasyonel kararlar verdiğini varsaymıştır. Geçmişten bugüne geliştirilen finans modellerinde, finansal piyasalarda oluşan değişkenlikleri tanımlama ve açıklamakta eksik kalmış ve bu durumda davranışsal finans, geleneksel paradigmanın oluşturduğu zorluklara cevap vermek için ortaya çıkmıştır. Davranışsal Finans, psikolojik, sosyolojik ve çevresel faktörlerle birlikte bir bütün olarak araştırılmalıdır. Davranışsal Finans, insanların her zaman mantıklı ve elverişli kararlarda ve davranışlarda bulunamayacağını savunmaktadır. Bu çalışma, bireysel yatırımcıların finansal tercihleri bulundukları şehirlere göre, psikolojik, sosyolojik, coğrafik ve demografik kararlarını incelemek üzere hazırlanmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'nin en büyük megakenti İstanbul'da yaşayan bireysel yatırımcıların yatırım kararları ve özellikleri açıklanmaktadır. Çalışma, 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde genel finans ve davranışsal finans hakkında genel ve teorik bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, İstanbul'da 250 bireysel yatırımcıya uygulanan anketin sonuçlarına, bulgularına ve davranışsal eğilimlerinin sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Finance has always assumed that people make rational decisions, often ignoring their psychological and sociological conditions. In financial models developed from the past to the present, it has been lacking in defining and explaining the variability in financial markets, and in this case, behavioral finance has emerged to respond to the challenges posed by the traditional paradigm. Behavioral Finance should be explored as a whole, along with psychological, sociological and environmental factors. Behavioral Finance should be explored as a whole, along with psychological, sociological and environmental factors. Behavioral Finance argues that people cannot always make logical and favorable decisions and behaviors. This study has been prepared to examine the sociological, geographic and demographic decisions of individual investors according to the cities in which they have financial preferences. In this context, it describes Turkey's largest megacities living individual investment decisions and properties in Istanbul. The study consists of 3 parts. In the first and second sections, general and theoretical information about general finance and behavioral finance are given. In the third part, the results, findings and behavioral tendencies of the survey applied to 250 individual investors in Istanbul are included.