Türkiye dış ticaretinin lojistik performans çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of Turkey's foreign trade in the framework of logistics performance
  1. Tez No: 727286
  2. Yazar: KEVSER MEŞİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve ticaret ağının genişlemesiyle birlikte uluslararası ticaret hız kazanmış ve ülkelerin ekonomik gücündeki en önemli unsur haline gelmiştir. Tüm ülkeler, rekabetçi ortamda ticaretteki güçlerini korumak için firmalarını ihracata teşvik etmekte ve bunun için gerekli altyapı yatırımlarını yapmaktadırlar. Artan uluslararası ticaret de beraberinde büyük miktarda ürünlerin pek çok paydaşın ve kısıtlamanın olduğu kompleks bir tedarik zinciri ile taşınmasını zorunlu kılmaktadır. Bu da ancak tüm bileşenleri ile etkili bir lojistik performansının sergilenmesi ile sağlanabilir. Bu çalışmada, lojistik performansının Türkiye'nin dış ticaret verilerini nasıl etkilediği ve ihracat ile ithalat rakamlarının nasıl değiştiği incelenmektedir. Veriler üzerinde yapılan istatistiksel testler, korelasyon ve regresyon analizleri neticesinde lojistik performansındaki artışın ülkenin dış ticaret verilerine olumlu yansıdığı görülmektedir. Ayrıca lojistik performans endeksinde en büyük problemin gümrüklemeden kaynakladığı ve bu alanda iyileşmelere ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Genel anlamda bu araştırma, politika üreticilere planlanan olası lojistik yatırımlarının ve iyileştirmelerinin ticaret verilerini nasıl etkileyeceğine dair nicel bir analiz sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
International trade has accelerated as a result of globalization, technological advancements and the expansion of the trade network, and it has become the most important component of a country's economic power. In order to maintain their trade power in a competitive trade environment, all countries encourage their companies to export and they invest in logistics infrastructure. Increased international trade demand the transportation of huge volume of goods through a complex supply chain with several stakeholders and constraints. Only by providing excellent logistics performance across all components can this be accomplished. The impact of logistics performance on Turkey's foreign trade and how export and import figures vary are investigate in this study. The improvements in logistics performance have a beneficial effect on the country's foreign trade volume, according to the statistical tests, correlation and regression analyses assessed on the data. Furthermore, it has been found that the most serious issue in the logistics performance index is custom clearance, and this component of logistics requires further improvement. Overall, this study offers policymakers a quantitative assessment of how projected logistics investments and improvements will impact foreign trade volume.