Ulusal kültürlerin ülkelerin yönetim şekilleri ve gelişmişlik seviyeleri üzerindeki etkileri
The effects of national cultures on government systems and development levels of countries
- Tez No: 727292
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın çıkış noktası, özelde Türkiye, genelde tüm az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin neden birer gelişmiş ülke olamadıklarını anlama ihtiyacıdır. Bu farkların nedenlerini anlamak için çok çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ancak genelde konuya devletlerin farkları açısından bakıldığı için onların ekonomik, siyasal, coğrafi, vb. farkları karşılaştırılmış, toplumların kültürel farklılıkları yeterince dikkate alınmamıştır. Çalışma, durumu farklı bir bakış açısıyla inceleyerek daha net sonuçlara ulaşmayı hedeflemektedir. Bunun için öncelikle gelişmişlik-geri kalmışlık tanımları ve çeşitleri incelenerek ana çerçeve çizilmiştir. Ardından gelişmişliğin-geri kalmışlığın sebeplerini anlamak için bugüne kadar yapılmış çalışmalar incelenerek ortaya konan fikirlere yer verilmiştir. Bu çalışmalarda net bir sonuca ulaşılamadığı ancak gelişmişlikle demokratiklik arasında pozitif bir ilişki kurulduğu görülmüştür. Bu tespitin geçerliliğini test etmek üzere demokrasi kavramı ve ülkeleri sıralaması incelenerek insani gelişmişlik seviyesiyle ilişkisini ortaya koyan nicel bir analiz yapılmıştır. Aralarındaki sebep-sonuç ilişkisine bakıldığında demokrasinin sebep, gelişmişliğin sonuç olduğu tespiti yapılmıştır. Ancak az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin demokratikleşme ve bu yolla gelişme çabalarında başarısız oldukları görüldüğünden bu sonucun arkasındaki sebep araştırılmıştır. Cevabın ulusların kültürleriyle alakalı olabileceği düşünülerek kültür kavramı, toplumların kültürlerinin ülkelerinin demokrasi ve gelişmişlik seviyesiyle bağlantısı incelenmiş, nitel ve nicel analizler yapılmıştır. Son olarak ulusal kültürlerin de iç ve dış aktörlerce inşa edilebileceği, istenen sonucun elde edilebilmesi için doğru gerecin eğitim olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The initial point of the thesis is to comprehend why all the under developed and developing countries have not become developed countries. Many researches have been made to understand the reasons of these differences. Because of the approaches based on the differences of states, however, comparisons were based on their economic, political, geographical differences, cultural differences of societies were not taken sufficiently into consideration. The study intends to examine the case to reach clearer conclusions. For this objective, developing-backward definitions and their varieties were examined to draw the main framework. Then, to understand the reasons of developments and under-developments, the ideas defended in the prior studies were exposed. It was noted that a clear output was not reached but a positive correlation was drawn between democracy and development. To test the validity of the evaluation, a quantitative analysis was made to expose the relations between the concept of democracy and the level of development of different countries. Considering the cause and the result, it was observed that democracy was the cause and development was the result. However, as the failure of the under-developed and developing countries in this framework is obvious, the reasons behind them have been searched. Considering that the reason could be related with the cultures of nations, the concept of culture, the relations of societies with the level of development were examined with qualitative and quantitative analyses. And lastly, thinking that national cultures can be built by internal and foreign actions, it has been reached to the conclusion that the proper instrument is education.