Stres Üriner İnkontinans Hastalarında Mini Sling Cerrahisi Sonrası Uzun Dönem Sonuçlar Ve Yaşam Kalitesi Testleri
Long-Term Outcomes and Quality of Life Tests After Mini Sling Surgery in Patients with Stress Urinary Incontinence
  1. Tez No: 727295
  2. Yazar: CEREN GÖLBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EFTAL TANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Stres üriner inkontinans (SUI) olgularında, Mini Sling operasyonunun uzun dönem sonuçlarının ve komplikasyonlarının; klinik ve yaşam kalitesi testlerinin analizi ile değerlendirilmesi. Hastalar ve Yöntem: SUI veya Mikst üriner inkontinans (MUI) tanısı ile mini sling yapılan 62 hasta çalışmaya alındı. Hastaların yaş ortalamaları 50.73±9.28 idi. Hastalardan preop ürolojik ve jinekolojik anamnez alındı; jinekolojik muayene, ultrasonografi, stres test, Q tip test, ofis sistometri yapıldı; yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyon üzerine etkinin incelendiği ICIQ-SF ,IIQ-7 ,UDI-6,VAS ,FSFI inkontinans anketleri dolduruldu. Operasyondan ortalama 30.68 ± 7.52 ay sonra tüm tetkikler tekrarlanarak preop parametreler ile karşılaştırıldı. Mini sling operasyonu tüm vakalarda polypropylen monofilamen meş kullanılarak yapıldı. Sonuçlar Wilcoxon signed rank testi ile istatistiksel anlamlılık açısından değerlendirildi. Bulgular: Preop dönemde hastaların tamamında stres inkontinans görülürken; post op dönemde 6 hastada (%16.7) SUI, 12 hastada (%46.2) MUI mevcuttu.Operasyon sırasında 5 (%8.06) hastaya ek olarak Kolpografi anterior (CA) veya Kolpografi posterior (CP) uygulandı. Postop uzun dönem takiplerinde 2 (%3.2 ) hastada disparoni ,7 (%11.3) hastada vajinal tape erezyonu saptandı. Vajinal erezyon saptanan hastalarda, erezyon, operasyonu takiben en erken 2 ay, en geç 40 ay sonra tespit edilmişti. Q tip test sonuçlarına göre mesane boynu mobilitesi operasyondan sonra anlamlı olarak değişti. Yaşam kalitesi değerlendirilmesinde ICIQ-SF ,IIQ-7 ,UDI-6,VAS ,FSFI skorlarında istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı. Sonuç: Çalışmamız mini sling operasyonu ile yüksek objektif iyileşme oranını, semptomların ve yaşam kalitesinin iyileştiğini göstermiştir. Mini slinglerin uygulama kolaylığı ,postop günlük hayata erken dönüş sağlaması ve komplikasyon oranının düşük olması sebebiyle SUI' nin cerrahi tedavisinde diğer tedavi yaklaşımlarına değerli bir alternatif olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The long-term results and complications of Mini Sling operation in cases of stress urinary incontinence (SUI); analysis and evaluation of clinical and quality of life tests. Patients and Methods: 62 patients who underwent mini-sling with the diagnosis of SUI or Mixed Urinary Incontinence (MUI) were included in the study. The mean age of the patients was 50.73±9.28 years. Preoperative urological and gynecological anamnesis were taken from the patients; gynecological examination, ultrasonography, stress test, Q type test, office cystometry were performed; ICIQ-SF, IIQ-7, UDI-6, VAS, FSFI incontinence questionnaires, which examined the effect on quality of life and sexual function, were filled. After an average of 30.68 ± 7.52 months after the operation, all examinations were repeated and compared with the preoperative parameters. Mini sling operation was performed using polypropylene monofilament mesh in all cases. The results were evaluated for statistical significance with the Wilcoxon signed rank test. Results: Stress incontinence was observed in all patients in the preoperative period; In the postoperative period, 6 patients (16.7%) had SUI and 12 patients (46.2%) had MUI. Additional colpography anterior (CA) or colpography posterior (CP) was applied to 5 (8.06%) patients during the operation. In the long-term postoperative follow-up, dyspareunia was detected in 2 (3.2%) patients and vaginal tape erosion was found in 7 (11.3%) patients. In patients with vaginal erosion, the erosion was detected at the earliest 2 months, at the latest 40 months after the operation. According to the Q type test results, bladder neck mobility changed significantly after the operation. Statistically significant improvement was found in ICIQ-SF, IIQ-7, UDI-6, VAS, FSFI scores in the evaluation of quality of life. Conclusion: Our study showed a high objective recovery rate, improved symptoms and quality of life with mini sling operation. Mini-slings are considered to be a valuable alternative to other treatment approaches in the surgical treatment of SUI due to their ease of application, early return to postoperative daily life and low complication rate.