Stres ürı̇ner ı̇nkontı̇nans tedavisinde mini sling operasyonu etkinliğinin anket formları ve perı̇neal ultrasonografı̇ ı̇le değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of mini sling operation efficacy stress urinary incontinence treatment by questionnaire forms and perineal ultrasonography
  1. Tez No: 1016919
  2. Yazar: ESRA AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada stres üriner inkontinans tedavisinde mini-sling operasyonunun objektif ve subjektif etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Stres üriner inkontinansı olan 24 hastaya mini-sling operasyonu uygulandı. Hastaların operasyon öncesi demografik özellikleri, şikayetlerinin süresi, muayene bulguları (Q-tip test, stres test, POP-Q), pelvik ultrasonografi, inkontinans anketleri (M-ISI), cinsel işlev skorlarını belirlemek amaçlı FSFI anketleri ve operasyon sonuçları kaydedildi. Operasyon memnuniyeti PGI-I anketi ile değerlendirildi. Hastalara preoperatif, postoperatif 1.ay ve 6.ayda transperineal ultrasonografi uygulandı. Üretral rotasyon açısı, mesane duvar kalınlığı, üretraya rölatif sling yerleşimi, sling-simfizis pubis mesafesi, sling-üretra mesafesi ve sling simetrisi ultrasonografik olarak değerlendirilip kaydedildi. Bulgular: Postoperatif subjektif başarı oranı %87,5 olarak saptanmıştır. M-ISI anketinin alt bölümlerinin tamamında ameliyat öncesine gore istatistiksel olarak anlamlı derecede iyileşme görülmüştür (p <0.001). Hastaların nokturi ataklarının sayısında operasyon sonrası azalma saptanmıştır (p=0,015). Operasyonun başarısız olduğu gruptaki hastaların BMI ortalaması başarılı olan gruba gore daha yüksek olduğu bulunmuştur (p=0,024). Operasyonun başarılı olduğu hastalarda üretraya rölatif sling pozisyonu ortalama %71.26 (±7.33) iken başarısız grupta %75.30 (±6,68) olarak bulundu ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Kısa sling üretra mesafesi ile artmış AAM semptomları ve de novo urgency arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki saptandı (p=0.022). Ayrıca operasyonun başarısız olarak kabul edildiği grupta bu mesafenin daha kısa olduğu bulunmuştur (p<0.001). Postoperatif 6. ay mesane duvar kalınlığı başarısız hasta grubunda belirgin derecede artmış saptanmıştır(p<0.001). Üretraya rölatif sling pozisyonu ve sling-simfizis pubis mesafesi ölçümlerinde postoperatif 1. ve 6. aylar arasında istatistiksel açıdan anlamlı değişiklik saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları transperineal ultrasonografinin minisling cerrahisi sonrası hastaların değerlendirilmesinde etkin ve güvenilir bir yöntem olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. Ölçümlerimiz özellikle üretra rotasyon açısı ve sling-üretra mesafesi değerlerinin operasyon başarısının ve AAM yakınmalarının objektif değerlendirilmesinde faydalı olduğunu, kesin bir sonuca varmak için ise daha büyük çalışma gruplarında yapılacak prospektif araştırmaların faydalı olacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study was to evaluate the objective and subjective efficacy of mini-sling operation in the treatment of stress urinary incontinence. Methods: 24 patients with stress urinary incontinence underwent mini-sling operation. Preoperative demographic characteristics, duration of complaints, examination findings (Q-type test, stress test, POP-Q), pelvic ultrasonography, incontinence questionnaires (M-ISI), FSFI questionnaires to determine sexual function scores and operation results were recorded. Operative satisfaction was assessed by PGI-I questionnaire. Transperineal ultrasonography was performed preoperatively, at postoperative 1st month and 6th month. Urethral rotation angle, bladder wall thickness, relative sling placement to the urethra, sling-symphysis pubis distance, sling-urethral distance and sling symmetry were evaluated and recorded ultrasonographically. Results: Postoperative subjective success rate was 87.5%. There was a statistically significant improvement in all sub-sections of the M-ISI questionnaire compared to the preoperative period (p <0.001). Postoperative decrease in the number of nocturia attacks was detected (p = 0.015). The mean BMI of the patients in the failed group was higher than the successful group (p = 0.024). While the relative sling position to the urethra was 71.26% (± 7.33%) in the patients with successful operation, it was 75.30% (± 6.68) in the unsuccessful group and no statistically significant difference was found between the two groups. There was a statistically significant relationship between short sling urethral distance and increased OAB symptoms and de novo urgency (p = 0.022). In addition, this distance was found to be shorter in the group where the operation was considered to be unsuccessful (p <0.001). Postoperative 6th month bladder wall thickness was significantly increased in the unsuccessful patient group (p <0.001). There was no statistically significant difference between the sling position and sling-symphysis pubis distance measurements to the urethra between 1 and 6 months postoperatively. Conclusions: The results of our study suggest that transperineal ultrasonography can be used as an effective and reliable method in the evaluation of patients after minisling surgery. Our measurements suggest that especially urethral rotation angle and sling-urethral distance values are useful for objective evaluation of OAB complaints, and prospective investigations in larger study groups would be useful to conclude.