Multipl skleroz ve diğer demiyelinizan hastalıklarda herpes virüslerin nöronal otoantikorlar ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of herpes viruses with neuronal autoantibodies in multiple sclerosis and other demyelinating diseases
- Tez No: 727344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE AYDIN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Demiyelinizasyona yol açan otoimmün yanıtın tetiklenmesine neden olacak muhtemel mekanizma ve bu mekanizmanın virüslerle ilişkisi hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmada, Multipl Skleroz (MS) ve Nöromiyelitis Optika Spektrum Bozukluğu (NMOSD) olgularında Anti-EBV, Anti-HHV6A pozitiflik seviyelerinin Anti-AQP4, Anti-flotillin, Nörofilament Hafif Zincir (NfL) ve Nogo-A seviyeleri ile olası ilişkilerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Etik Kurul onayı 04.02.2020/74 sayılı karar ile alındı. Kliniğimize başvuran 19-54 yaş arası MS (n=19), NMOSD (n=8) ve Psödotümör Serebri (PTS, n=15) olgularının tanı amaçlı alınan BOS örnekleri, ELISA ve IFA yöntemleri (BAİBÜ BAP 2021.08.32.1503) ile çalışıldı. Grup karşılaştırmalarında Bağımsız Örneklem T/Mann Whitney-U, Çapraz Tablolar-Fisher's Exact ve Pearson/Spearman korelasyon analiz testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Little is known about the possible mechanism by which the autoimmune response leading to demyelination is triggered and its relationship to viruses. In this study, it is aimed to determine the relationship between Anti-EBV, Anti-HHV6A positivity levels and Anti-AQP4, Anti-flotillin, Neurofilament Light Chain (NfL) and Nogo-A levels in Multiple Sclerosis (MS) and Neuromyelitis Optica Spectrum Disorder (NMOSD) cases. Ethics Committee approval was obtained with the decision numbered 04.02.2020/74. CSF samples taken for diagnostic purposes of MS (n=19), NMOSD (n=8) and Pseudotumor Cerebri (PTS, n=15) cases aged 19-54 years who applied to our clinic were studied with ELISA and IFA methods (BAIBU BAP 2021.08.32.1503). Independent Sample T/Mann Whitney-U, Crosstabs-Fisher's Exact and Pearson/Spearman correlation analysis tests were used for group comparisons. A p value of