Multipl skleroz ve diğer demiyelinizan hastalıklarda kalpain ile HMGB1/TLR4/NF-κB sinyal yolağı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between calpain and HMGB1/TLR4/NF-κB signaling pathway in multiple sclerosis and other demyelinating diseases
  1. Tez No: 832576
  2. Yazar: FİRDEVS ULUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE AYDIN TÜRKOĞLU, ÖĞR. GÖR. ŞEYDA KARABÖRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Demiyelinizan hastalıklar için daha etkili tedavilerin bulunabilmesi açısından sinyal yolakları ve ilişkili oldukları faktörlerin tespiti oldukça önemlidir. Bu doğrultuda; yeni tanılı Multiple Skleroz (MS) ve Nöromiyelitis Optika Spektrum Bozukluğu (NMOSD) hastalarında Kalpain-1 (CLPN1) ve Kalpain-2 (CLPN2) ile HMGB1/TLR4/NF-κB sinyal yolağı arasındaki olası ilişkisinin incelenmesi ve bu proteinlerin İnterlökin 17A (IL-17A) ve İnterlökin 37 (IL-37) sitokinlerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. BAİBÜ Nöroloji polikliniğine başvuran ve yeni tanı almış 18-65 yaş arasındaki MS (n=36), NMOSD (n=9) ve Psödotümör Serebri (PTS, n=28) olgularının BOS örneklerinde CLPN1, CLPN2, HMGB1, TLR4, NF-κB, IL-17A ve IL-37 seviyeleri ELISA yöntemiyle belirlendi. CLPN1 seviyesi MS grubunda NMOSD ve PTS grubundan daha yüksekti. CLPN2 seviyesi MS olgularında PTS olgularından yüksek, NMOSD olgularında ise PTS olgularından düşüktü. Gruplar arasında HMGB1, TLR4, NF-κB, IL-17A ve IL37 seviyelerinde anlamlı farklılık görülmedi. Ancak, IL-17A ve IL-37 arasında pozitif korelasyon görüldü. Yaş ve cinsiyete bağlı olarak tüm parametrelerde anlamlı farklılık görülmedi. MS olgularında CLPN1 ile HMGB1/TLR4/NF-κB sinyal yolağı arasında pozitif korelasyon görüldü. CLPN2 ile HMGB1 ve TLR4 arasında pozitif korelasyon görüldü, ancak NF-κB ile korelasyon tespit edilmedi. NMOSD olgularında HMGB1/TLR4/NF-κB sinyal yolağı ile CLPN1 ve CLPN2 arasında korelasyon olmadığı görüldü. Tüm gruplarda IL-37 seviyesi IL-17A'dan yüksektir. Bu sonuçlar neticesinde anti-enflamatuar IL-37 seviyesinin tüm gruplarda yüksek çıkmasının nöroprotektif olarak bildirilen CLPN1'in seviyesinin yüksek olmasından kaynaklandığı düşünülebilir. Nöroenflamasyonun erken döneminde CLPN1'in CLPN2'den daha etkin olduğu düşünülebilir. CLPN1 ve CLPN2 etki farkı ve HMGB1/TLR4/NF-κB sinyal yolağı ile ilişkisinin daha kesin verilerle belirlenebilmesi için daha büyük çalışma gruplarında CLPN1'e özgü inhibitörlerle in-vivo ve in-vitro prospektif çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Identification of signaling pathways and their associated factors is crucial for finding more effective treatments for demyelinating diseases. Accordingly, it was aimed to investigate the possible relationship between Calpain-1 (CLPN1) and Calpain-2 (CLPN2) and HMGB1/TLR4/NF-κB signaling pathway and to determine the effect of these proteins on Interleukin 17A (IL-17A) and Interleukin 37 (IL-37) cytokines in newly diagnosed Multiple Sclerosis (MS) and Neuromyelitis Optica Spectrum Disorder (NMOSD) patients. CLPN1, CLPN2, HMGB1, TLR4, NF-κB, IL-17A and IL-37 levels were determined by ELISA method in CSF samples of newly diagnosed MS (n=36), NMOSD (n=9) and Pseudotumor Cerebri (PTS, n=28) patients aged between 18-65 years who applied to BAİBÜ Neurology outpatient clinic. CLPN1 level is higher in the MS group than in the NMOSD and PTS groups. CLPN2 levels were higher in the MS group than in the PTS group and lower in the NMOSD group than in the PTS group. There were no significant differences in HMGB1, TLR4, NF-κB, IL-17A and IL37 levels between the groups. However, a positive correlation was observed between IL-17A and IL-37. No significant difference was observed in all parameters depending on age and gender. A positive correlation was observed between CLPN1 and HMGB1/TLR4/NF-κB signaling pathway in MS patients. Also, a positive correlation was observed between CLPN2 and HMGB1 and TLR4, but not with NF-κB. There was no correlation between HMGB1/TLR4/NFκB signaling pathway with CLPN1 and CLPN2 in NMOSD cases. IL-37 level was higher than IL-17A in all groups. As a result of these results, the high level of anti-infilammatory IL-37 in all groups may be thought to be due to the high level of CLPN1, reported to be neuroprotective. It may be considered that CLPN1 is more effective than CLPN2 in the early phase of neuroinflammation. In-vivo and in-vitro prospective studies with CLPN1-specific inhibitors in larger study groups are recommended to determine the difference in CLPN1 and CLPN2 effects and the relationship with HMGB1/TLR4/NF-κB signaling pathway with more precise data.