Down sendromlu çocuklarda anne sütü alımını etkileyen faktörler
Breastmilk intake in children with down syndrome affecting factors
- Tez No: 727388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP ALMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Down sendromu (DS) tanısına sıklıkla birçok hastalık eşlik ettiğinden dolayı anne sütü ile beslenme sorunları ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda DS'li çocuklarda anne sütü alımına etki eden faktörlerin belirlenmesini amaçladık. Gereç ve yöntem: Araştırmamıza 15.04.2020-15.04.2021 tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniklerine, acil servisine ayaktan başvuran ya da serviste yatışı yapılan 0-18 yaş arasında DS tanısı almış 52 hasta dahil edildi. Veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 22.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, United States) programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde temel ve tanımlayıcı istatistik yöntemleri kullanıldı. Kategorik verilerin değerlendirilmesinde ki-kare testi, sürekli verilerin değerlendirilmesinde ise Student t testi, korelasyon analizlerinde parametrik veriler için Pearson testi, nonparametrik veriler için ise Spearman testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim Since the diagnosis of Down syndrome (DS) is often accompanied by many diseases, breastfeeding problems arise. In our study, we aimed to determine the factors affecting breast milk intake in children with DS. Materials and methods: 52 patients between the ages of 0-18 who were admitted to the emergency department of Adıyaman University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Department of Child Health and Diseases or hospitalized in the service between 15.04.2020 and 15.04.2021 were included in our study. Data were evaluated using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 22.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, United States) program. Basic and descriptive statistical methods were used in the analysis of the data. Chi-square test was used in the evaluation of categorical data, Student's t test was used in the evaluation of continuous data, Pearson test was used for parametric data in correlation analyses, and Spearman test was used for nonparametric data.