Ortodontide pekiştirme tedavisinde kullanılan retainer tellerinin sitotoksisitesinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of cytotoxicity of retainer wires used in retaining treatment in orthodontics
- Tez No: 727391
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER GÜLYURT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Biruni Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Pekiştirme tedavisinde kullanılan sabit lingual retainer telleri, genel olarak paslanmaz çelik yapısında olup altın, titanyum, fiber veya alüminyum silika yapısında da bulunabilmektedir. Paslanmaz çelik yapısında olan retainer telleri farklı metalürjik özelliklere sahip metal alaşımlardan oluşmakta, içeriğinde ise magnezyum, krom, nikel gibi elementler bulunmaktadır. Tedaviden sonra ömür boyu retansiyon gerekliliği birçok çalışmada gösterilmiş olduğu için retainer telleri ağız içerisinde uzun süre kullanılmaktadır. Retainer tellerinin hasta ağzında uzun süre kalması ve diş, dişeti ve intraoral sıvılarla uzun süre etkileşim halinde olacağını göstermekte ve sitotoksik etkilerinin değerlendirmesini önemli kılmaktadır. Çalışmamızda yedi farklı sabit lingual retainer telinin [(Stainless Steel 6-Strand, G&H Orthodontics, Franklin/ USA), (Strand Flat Lingual Wire, RMO, Denver/ CO), (Retainium, Reliance Orthodontics Products, Itasca/USA), (Bond A Braid, Reliance Orthodontics Products, Itasca/USA), (Stranded Retantion Wire, Orthoclassic OC, Tokyo/JAPAN), (Flat Lingual Retainer Wire, Orthoessentials, Connecticut/USA), (Dead Soft Retantion Wire, Orthoclassic OC, Reading/USA) ] sitotoksisitesi, 3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il) -2,5-difenil tetrazolium bromür (MTT) yöntemi ve X CElligence gerçek zamanlı hücre analiz sistemi ile ,insan gingival fibroblast hücre hattı kullanılarak belirlenmiştir. MTT ve X-Celligence yöntemi ile elde edilen hücre proliferasyon değerleri incelendiğinde, Stranded Retantion Wire (Orthoclassic OC, Tokyo/JAPAN) grubunun hücre proliferayon yüzdeleri anlamlı olarak düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Fixed lingual retainer wires used in reinforcing treatment are generally of stainless steel structure and can also be found in gold, titanium, fiber or aluminum silica structure. Stainless steel retainer wires are made of metal alloys with different metallurgical properties and contain elements such as magnesium, chromium and nickel. Retainer wires, which have been shown in many studies to require lifelong retention after treatment, are used in the mouth for a long time. It shows that the retainer wires will stay in the patient's mouth for a long time and that they will interact with teeth, gingival and intraoral fluids for a long time, making the evaluation of their cytotoxic effects important. In our study, seven different fixed lingual retainer wires [(Stainless Steel 6-Strand, G&H Orthodontics, Franklin/ USA), (Strand Flat Lingual Wire, RMO, Denver/ CO), (Retainium, Reliance Orthodontics Products, Itasca/USA), (Bond) A Braid, Reliance Orthodontics Products, Itasca/USA), (Stranded Retantion Wire, Orthoclassic OC, Tokyo/JAPAN), (Flat Lingual Retainer Wire, Orthoessentials, Connecticut/USA), (Dead Soft Retantion Wire, Orthoclassic OC, Reading/USA) )] cytotoxicity was determined using the human gingival fibroblast cell line using the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyl tetrazolium bromide (MTT) method and the X CElligence real-time cell analysis system. When the cell proliferation values obtained by MTT and X-Celligence methods were examined, the proliferation percentages of the Stranded Retantion Wire (Orthoclassic OC, Tokyo/JAPAN) group were found to be significantly lower than the other groups.