Aloe vera'nın travmatize edilmiş rat vokal kordlarının iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of aloe vera on healing of traumatized rat vocal cords
- Tez No: 727399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Amacımız deneysel olarak oluşturulan rat vokal kord (VK) skar modelinde Aloe Vera'nın fibrozis üzerine etkinliğini ortaya koymak ve VK skarının önlenmesine yönelik yeni tedavi protokollerinin oluşturulmasına katkıda bulunmaktır. Yöntem: Çalışmamızda ağırlıkları 300-350 (ort:320) gr arasında değişen, sağlıklı, 28 adet 4 aylık Wistar Albino cinsi dişi rat kullanılmıştır. Ratların cerrahi prosedür olarak sol VK'larına bistüri ile tam kat kesi yapılarak travmatize edildikten sonra 7 tanesine Aloe Vera, 7 tanesine fostaf solüsyonu, 7 tanesine deksametazon ve 7 tanesine de serum fizyolojik emdirilmiş spongeller tatbik edildi. Tüm ratlar 4 hafta sonra sakrifiye edildi. Ötenazi yapılan ratların boynun ventral yüzüne 2 cm boyutunda vertikal insizyon yapıldıktan sonra submandibular glandlar orta hattan ayrıldı. Sternohiyoid kas laterale ekarte edildikten sonra trakea ve larenks görüldü. Ardından 2-3. trakea halka arasına insizyon yapılarak larenks histopatolojik inceleme için çıkarıldı. %10'luk tamponlu formaldehid içerisinde tesbit edilmiş larengeal spesmenler posteriorda interaritenoid bölgeden, anteriorda da anterior komissürden yapılan vertikal kesilerle ikiye bölündü. Sol VK'u içeren hemilarengeal doku örnekleri ototeknikon takibine tutuldu. Daha sonra sol VK'un yaralanmış olan orta kısmından bistüri yardımıyla vertikal planda doku örnekleri çıkarıldı. Çıkarılan materyaller %10'luk formalin solüsyonu içinde fikse edildikten sonra parafin bloklara gömüldü. Parafine gömülen dokulardan mikrotom yardımı ile 5 mikron kalınlığında koronal kesitler alınarak hazırlanan bloklar lizinli lam üzerine alındı. VK kesitlerine Hematoksilen-Eozin (H&E), Masson-Trichrom (MT), FGF, VEGF boyamaları yapılarak histopatolojik inceleme yapıldı. Deney grubundaki ratların VK'undaki inflamatuar hücre yoğunluğu, musküler atrofi, epitelyal rejenerasyon, vasküler proliferasyon, granülasyon dokusu, ödem, lenfoid agregat, fibrozis, plazma hücre sayısı, fibroblast ve lenfosit hücre sayıları, VEGF ve FGF boyanan hücre sayısı, disorganize kollajen fibriller ve lamina propria kalınlığı gruplar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim is to demonstrate the effectiveness of Aloe Vera on fibrosis in an experimentally created rat vocal cord scar model and to contribute to the creation of new treatment protocols for the prevention of vocal cord scarring. Methods: In our study, 28 healthy, 4-month-old Wistar Albino female rats weighing between 300-350 (mean: 320) gr were used. After traumatizing the left vocal cords of the rats with a full-thickness incision with a scalpel as a surgical procedure, Aloe Vera was applied to 7 of them, phostaph solution to 7 of them, dexamethasone to 7 of them and sponges impregnated to 7 of them. All rats were sacrificed after 4 weeks. After a 2 cm vertical incision was made on the ventral neck of the euthanized rats, the submandibular glands were separated from the midline. After retraction of the sternohyoid muscle laterally, the trachea and larynx were seen. An incision was made between the second tracheal ring and the trachea and larynx were removed for histopathological examination. Laryngeal specimens fixed in 10% buffered formaldehyde were divided into two by vertical incisions made from the interarytenoid region posteriorly and anterior commissure anteriorly. Hemilaryngeal tissue samples containing the left vocal cord were kept under autotechnic follow-up. Then, tissue samples were extracted vertically from the injured middle part of the left vocal cord with the help of a scalpel. After the extracted materials were fixed in 10% formalin solution, they were embedded in paraffin blocks. The blocks prepared by taking 5 micron thick coronal sections from the paraffin embedded tissues with the help of a microtome were placed on a lysine slide. Histopathological examination was performed by staining the vocal cord sections with hematoxylin-eosin, masson-trichrome, FGF and VEGF. Inflammatory cell density, muscular atrophy, epithelial regeneration, vascular proliferation, granulation tissue, edema, lymphoid aggregate, fibrosis, plasma cell count, fibroblast and lymphocyte cell counts, VEGF and FGF stained cell counts, disorganized collagen fibers and lamina propria thickness in the vocal cord of the rats in the experimental group were compared with the other groups.