Yaşa bağlı makula dejenerasyonlu olgularda prokoagülan aktiviteye sahip olan mikro vezikül (MPs) fonksiyonel düzeylerinin biyobelirteç olarak klinik önemi
Clinical importance of microvesicular (MPs) functionalities in procoagulant activity in age releated macular dejeneration
  1. Tez No: 474616
  2. Yazar: ŞEHİDE BAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mikro Vezikül (Microparçacıklar: MPs), hücre aktivasyonu veya apoptoz sırasında hücre membranından ekzositozla oluşan, prokoagülan özelliği bulunan, küçük membran vezikülleridir. Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda (YBMD) neovaskülarizasyon görülür ve göz-içi anti-Vascular Endothelial Growth Factor (anti-VEGF) tedavi vasküler büyümede supresyona neden olmaktadır. İçinde bulunduğumuz laboratuvar koşullarında, yaş tip YBMD olgularda plazma MPs fonksiyonel düzeylerinin biyobelirteç olarak klinik değerinin araştırılmasını amaçladık. Göz hastalıkları polikliniklerinde izlenmekte olan hastalar çalışmaya alınmıştır. Hastalık ve ilaç/sigara/hastalık öyküsü, demografik bilgiler, bel çevresi, boy-ağırlık, kan basıncı ölçümleri ve göz kliniği ölçümleri kaydedilmiştir. Plateletten fakir plazma (PPP) örnekleri -80°C'de hemen dondurulmuştur. Tüm olgular 4 gruba ayrılarak incelenmiştir; grup-1 (kontrol grubu): diyabetik olmayan sağlıklı bireyler (N=37); grup-2: diyabetik retinopati tanısı almış hastalar (N=40); grup-3: kuru tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu tanısı almış hastalar (N=41); grup-4: yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu tanısı almış hastalar (N=40). Rutin biyokimya testlerine ilaveten, mikroparçacıklar trombin oluşum yöntemiyle Calibrated Automated Thrombography (Stago Diagnostics, Fransa) cihazında fonksiyonel olarak belirlenmiştir. Günümüzde, trombin oluşumunun değerlendirilmesi çeşitli hemostatik bozukluklar için tarama, tanı ve tedavi takibinde çok yararlı bir araç olarak görülmektedir. Elde edilen 'trombogram eğrisi' zaman içerisinde oluşan thrombin miktarını gösterir, bu sayede çok sayıda yararlı parametreler sağlanır, biz bunlardan beşini değerlendirdik; lag time (dakika), endojen thrombin potansiyeli (ETP) olarak bilinen eğrinin altında kalan alan (nmol/L•dakika), Peak yüksekliği (nmol/L), tepe yüksekliğine gelme süresi olan ttPeak (dakika), eğrinin tamamlandığı süre startTail (dakika).xi Çalışmamızda, diyabetiklerde BMI değerleri, kontrol olgulardan daha yüksek ve ETP değerleri daha düşük bulundu. Hastaların obezite derecesi veya diyabet durumu (yaşı) buna yol açmış olabilir. DM hastalarda görülen hiperaktif platelet fenotipine yol açan çok sayıda mekanizma bulunmaktadır. Yaş tip YBMD olgularında, inflamasyon zemininde MPs fonksiyonel düzeylerini ölçtük ve TGT parametrelerinden üçü (ETP, Peak, statTail) ile serum CRP değerleri arasında korelasyon görüldü. Yine yaş tip YBMD olgularında göz kliniği ölçüm parametreleri ile MPs parametreleri arasında ilişki bulundu. MPs fonksiyonel düzeyleri için kritik değerlerin belirlenmesinde ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Micro vesicles (Microparticles: MPs) with procoagulant properties are small membrane vesicles composed by exocytosis during cell activation or apoptosis. Neovascularization is seen in wet type age-related macula degeneration (AMD), and intraocular anti-Vascular Endothelial Growth Factor (anti-VEGF) therapy is used to supress vascular growth. We aimed to investigate whether determination of plasma MPs functional levels have any clinical value as a biomarker for neovascularization in wet type AMD, in our laboratory conditions. Patients followed up at our ophtalmology out-patient clinics were included our study. Data including drug/smoking/illness history, demographic information, waist circumference, height-weight, blood pressure measurements and ophthalmic measurements were all recorded. Platelet poor plasma (PPP) samples were stored immediately at -80°C. All the cases were investigated in four different groups; group 1 (control group): non-diabetic healthy individuals (N=37); group 2: patients diagnosed diabetic retinopathy (N=40); group 3: patients diagnosed dry type AMD (N=41); group 4: patients diagnosed wet type AMD (N=40). In addition to the routine biochemistry tests, microparticles have been detected functionally using thrombin generation method at Calibrated Automated Thrombography (Stago Diagnostics, France). The assessment of thrombin generation is currently regarded as a useful tool for screening, diagnosis, and therapeutic monitoring of a variety of hemostatic disorders. The resulting 'thrombogram curve' expresses the amount of thrombin generated over time, and also provides several useful parameters, we used five of them; the lag time (minute), and the area under the curve (nmol/L•minute), which is conventionally referred to as endogenous thrombin potential (ETP), the Peak height (nmol/L), the time to peak: ttPeak (minute), the time of the completion of the curve startTail (minute). In our study, diabetics had significantly higher BMI values than controls and less ETP values than controls. The differences in the degree of obesity or diabetic status (age) xiii of patients would be causative factors. Several mechanisms are involved in the hyperreactive platelet phenotype characterizing DM patients. We measured MPs functional levels under inflammatory status, and found significant correlation between three TGT parameters of ETP, Peak, statTail and serum Creactive protein levels in wet type AMD. There was also correlation between the ophtalmological parameters and MPs parameters in wet type AMD. Further investigations are needed to estimate critical values of MPs functional levels.