Hidradenitis süpürativa hastalarında adalimumabın etkinliği ve güvenilirliğinin gerçek yaşam verileri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy and safety of adalimumab in patients with hidradenitis suppurativa with real-life data
- Tez No: 727417
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE GÜLER ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş: Hidradenitis süpürativa (HS), akne inversa olarak da bilinen, genellikle ergenlikten sonra ortaya çıkan, aksilla, inguinal, gluteal bölge, meme arası ve altı gibi apokrin glandlardan zengin olan alanlarda ağrılı nodül, apse, akıntılı sinüs traktları ve skarlar ile seyreden yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyen kronik tekrarlayıcı inflamatuar bir hastalıktır. Sistemik ya da topikal antibiyotikler, TNF-alfa blokörleri, cerrahi, lazer ve diğer ışık yöntemleri gibi tedavi seçenekleri olsa da henüz küratif tedavisi yoktur. Adalimumab, HS tedavisi için Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onay alan ilk ve tek biyolojik ajandır. Amaç: Çalışmamızda, HS hastalarında adalimumab tedavisinin etkinliği, tedaviye yanıtın demografik verilerle ilişkisi, tedavinin güvenilirliği ve Covid-19 pandemisi dönemindeki kullanımının araştırılmasını amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamıza, Ocak 2017-Eylül 2021 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi dermatoloji polikliniğine başvuran, HS tanısıyla FDA tarafından önerilen dozda adalimumab tedavisi alan 20 hasta dahil edildi. Demografik veriler ile tedavinin başlangıcında, 12, 24 ve 36. haftalarında değerlendirilmiş olan HS-HGD, VAS ve DYKİ ölçek puanları ve advers olaylar hasta dosyalarından incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %75'i erkek, %25'i kadındı. Ortalama yaş 39,2±12,9 yıldı. Hastalar HS-HGD ölçeğine göre 36. haftada değerlendirildiğinde %47,7'si tam yanıt, %26,3'ü kısmi yanıt verirken %26,3'ü yanıtsızdı. Tedavinin başlangıcı ile 36. hafta değerlendirildiğinde HS-HGD skorunda anlamlı düşüş bulundu (p=0,001). VAS ölçeğine göre 36.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hidradenitis suppurativa (HS), also known as acne inversa, usually occurs after puberty and is characterized by painful nodules, abscess, draining sinus tracts and scars in areas rich in apocrine glands such as axilla, inguinal, gluteal region, intermammary and underside. It is a chronic recurrent inflammatory disease that negatively affects the quality of life. Although there are treatment options such as systemic or topical antibiotics, TNF alpha blockers, surgery, laser and other light methods, there is no curative treatment yet. Adalimumab is the first and only biologic agent approved by the US Food and Drug Administration (FDA) for the treatment of HS. Objective: In our study, we aimed to invastigate the efficacy of adalimumab treatment in HS patients, the relationship between the response to treatment and demographic data, the reliability of the treatment and its use during the Covid-19 pandemic. Patients and Methods: Our study included twenty patients who applied to the dermatology outpatient clinic of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between January 2017 and September 2021 and received adalimumab treatment at the dose recommended by the FDA with the diagnosis of HS. HS-PGA, VAS and DLQI scale scores evaluated at the beginning of treatment, at 12, 24 and 36 weeks and adverse events and demographic data were analyzed from patient files. Results: Of the patients included in the study, 75% were male and 25% were female. The mean age was 39.2±12.9 years. When the patients were evaluated at 36 weeks according to the HS-PGA scale, 47.7% had a complete response, 26.3% had a partial response, 26.3% had no response. When the beginning of the treatment and the 36th week were evaluated, a significant decrease was found in the HS-PGA score (p=0.001).