Hidradenitis süpürativa hastalarında fekal kalprotektin düzeyi ile hastalık aktivitesinin ilişkisi
The relationship between disease activity and fecal calprotectin level in hidradenitis suppurativa patients
- Tez No: 501019
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Hidradenitis süpürativa; tekrarlayan apseler, sinus traktı oluşumu ve sikatrisler ile seyreden kronik, inflamatuar, tekrarlayan bir hastalıktır. Kalprotektin; immunmodülatör, antimikrobiyal, antiproliferatif özelliklere sahip olan ve esas olarak nötrofillerin sitoplazmasında bulunan kalsiyum bağlayıcı bir proteindir. Son yıllarda çeşitli hastalıkların aktivitesi ile kalprotektin düzeyi arasında anlamlı bir ilişkinin bulunması, hidradenitis süpürativa hastalığında da benzer bir ilişki olabileceğini akla getirmiştir. Çalışmamızda hidradenitis süpürativa hastalarında hastalık aktivitesi ile fekal kalprotektin düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine 6 Aralık 2017 ile 6 Nisan 2018 tarihleri arasında başvuran 50 hidradenitis süpürativa hastası (vaka grubu) ve 36 sağlıklı gönüllü (kontrol grubu) dahil edildi. Fekal kalprotektin düzeyleri ELISA ile kantitatif olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Hidradenitis suppurativa; is a chronic, inflammatory, recurrent disease with recurrent abscesses, sinus tract formation leading to scarring. Calprotectin has immunomodulatory, antimicrobial, antiproliferative properties and is a calcium-binding protein that is primarily found in the neutrophil cytoplasm. In recent years, a significant relationship between the activity of various diseases and the level of calprotectin has led to the conclusion that there may be a similar relationship in hidradenitis suppurativa. We aimed to determine the relationship between disease activity and fecal calprotectin levels in patients with hidradenitis suppurativa. Materials and method: 50 hidradenitis suppurativa patients (case group) presenting to the Dermatology and Venerology department of Cerrahpaşa Medical Faculty, Istanbul University between 6 December 2017 and 6 April 20018 and 36 healthy volunteers (control group) were enrolled in our study. Fecal calprotectin levels were quantitatively calculated by ELISA.