Yoğun bakım tedavisi gören seksen yaş ve üzeri hastaların klinik özellikleri ve 1 yıllık sağ kalımlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical characterictics of the patients over 80 in intensive care unit and that patient's 1 year survival by a retrospective study
  1. Tez No: 639365
  2. Yazar: BUKET AŞMAKUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL OBA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Dünya genelinde yaşlı nüfusun ve özellikle de 80 yaş ve üzerindeki çok yaşlı nüfusun oranı giderek artmaktadır. Çok yaşlı hastalar, azalmış fizyolojik rezervleri nedeniyle hastalıklara ve travmalara daha yatkın olmaktadır. Tıbbi teknolojideki ilerlemeler ve artan nüfus nedeniyle, çok yaşlı hastalar giderek daha fazla yoğun bakım ünitelerine başvurmakta ve kabul edilmektedir. Yaşlı popülasyonun, genel olarak genç nüfusa göre hastane mortalite ve morbiditesinin fazla olduğu bilinmektedir. Düşük yaşam beklentisi nedeniyle çeşitli yoğun bakım ünitelerinde bu hastaların kabulü konusunda problemler ve kısıtlamalar meydana gelmektedir. Bu hastaların kabulleri ile ilgili tartışma sürmektedir. Literatürde bu hasta grubunu kapsayan sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda yoğun bakım ünitelerine kabul edilen ileri yaştaki hastaların klinik özelliklerini, kısa ve uzun dönem mortalitelerini ve sağ kalıma etkili faktörleri araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 1.1.2014-1.1.2019 tarihleri arasında hastanemiz erişkin yoğun bakım ünitesinde yatan 80 yaş üzeri 589 hasta dahil edildi. Yaş, cinsiyet, yoğun bakımda kalış süresi, kabul edilme nedenleri, ek hastalıkları, uygulanan tedaviler, organ desteği, taburculuk bilgisi, APACHE II skorları kaydedildi. Yoğun Bakım Ünitesinde (YBÜ) gerçekleşen mortalite YBÜ mortalitesi, hastaneden taburculuk sonrası 1.yıla kadar olan uzun dönem mortalite kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: While the elderly population is increasing worldwide, the proportion of the very old population, defined as 80 years old and above, is gradually increasing. Very old patients are more prone to diseases and traumas due to their decreased physiological reserves. Due to advances in medical technology and increasing population, older patients are increasingly admitted and accepted to intensive care units. It is known that the elderly population has higher hospital mortality and morbidity than the young population. Due to the low life expectancy, problems and restrictions occur in the acceptance of these patients in several intensive care units. The debate on the admissions of these patients continues. There are a limited number of studies in the literature covering this patient group. With this study, we tried to understand the effects of admission of this patient group to survival in the intensive care unit by researching the short and long term mortality of elderly patients admitted to the intensive care units through several parameters and comparing them with the studies in the literature. Materials and Method: A total of 589 patients, including 215 men (36.5%) and 374 women (63.5%), whose age range was between 80 and 106, were included in the study. 202 patients (34.2%) were admitted to the ICU for medical reasons, 302 patients (51.2%) due to planned surgery, 85 patients (14.4%) due to unplanned surgery. 222 patients (37.7%) were admitted to the ICU from the emergency department, 364 patients (61.7%) from the hospital services, and 3 patients (