COVİD 19 pandemisinde sağlık çalışanlarında depresyon, anksiyete, stres ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi: Osmaniye Devlet Hastanesi örneği
Examination of depression, anxiety, stress and burnout levels in healthcare professionals in the COVID-19 pandemic: The case of Osmaniye State Hospital
  1. Tez No: 727433
  2. Yazar: KAAN SÜLEYMAN ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZPOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Psychology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmamız pandemiden en çok etkilenen meslek grubu olan sağlık çalışanlarında pandeminin ruhsal etkilerini belirlemek ve ilgili faktörlerle karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Osmaniye Devlet Hastanesinde görevli 417 sağlık çalışanı katılmıştır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla sağlık çalışanlarına Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS 21), Tükenmişlik Ölçeği Kısa Form (TÖ-KF) ve araştırmacının hazırladığı Kişisel Bilgi Formu 12 Şubat-12 Mart 2021 tarihleri arasında katılımcılara gönderilmiştir. Araştırma bulgularını saptamak içint testi, tek yönlü ANOVA, mannwhitney u ve Kruskal Wallis ve TukeyHSD testlerinden yararlanılmıştır. Bu araştırmada; COVİD-19 pandemisinde sağlık çalışanlarında depresyon, anksiyete, stres ile tükenmişlik düzeyleri arasında pozitif yönlü kuvvetli bir ilişki bulunmuştur. Bu araştırmada; COVİD-19 pandemisinde sağlık çalışanlarında depresyon, anksiyete, stres ve tükenmişlik belirti düzeylerinin yaş, meslekte çalışma süresi, pandemi alanında mesleki unvan, pandemiyle ilgili eğitim alma değişkenlerine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Bu araştırmada; COVİD-19 pandemisinde sağlık çalışanlarında Depresyon, Anksiyete, Stres ve Tükenmişlik belirti düzeyleri kadınlarda, COVİD-19 pandemisinde ailesinden ayrı yerde kalanlarda, COVİD-19 döneminde enfekte olanlarda, COVİD-19 döneminde aldığı ücreti yeterli bulmayanlarda, COVİD-19 pandemi öncesi psikiyatrik/psikolojik yardım alanlarda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre 228 (%54.7) katılımcının depresif belirtileri orta ve daha yüksek düzeyde, 200 (%48) katılımcının Anksiyete belirtileri orta ve daha yüksek düzeyde, 144 (%33.5) katılımcının Stres belirtileri orta ve daha yüksek düzeyde bulunmuştur. Araştırmada 213 (% 51.1) katılımcının Tükenmişlik belirtileri“Tükenmişlik içinde ve yardım alması gerekiyor”şeklinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our research was carried out to determine the mental effects of health workers, who are the occupational group most affected by the pandemic, and to compare them with related factors. 417 healthcare professionals working in Osmaniye State Hospital participated in the research. In order to collect the data in the study, the Depression Anxiety Stress Scale (DASS 21), the Burnout Scale Short Form (TO-SF) and the Personal Information Form prepared by the researcher were sent to the participants between February 12 and March 12, 2021. Student t test, one-way ANOVA, mann whitney u and Kruskal Wallis and TukeyHSD tests were used to determine the research findings. In this study, a strong positive relationship was found between the levels of depression, anxiety, stress and burnout in healthcare workers during the COVID-19 pandemic. In this study, it was found that depression, anxiety, stress and burnout symptom levels in healthcare workers in the COVID-19 pandemic did not differ according to age, working time in the profession, professional title in the field of pandemic, and education related to the pandemic. In this study, depression, anxiety, stress and burnout symptom levels in healthcare workers in the COVID-19 pandemic were determined in women, in those who were separated from their families in the COVID-19 pandemic, in those who were infected during the COVID-19 period, in those who did not find the wage they received during the COVID-19 period sufficient, and in the pre-COVID-19 pandemic psychiatric / was found to be significantly higher in those receiving psychological help. According to the results, depressive symptoms of 228 (54.7%) participants were moderate or higher, anxiety symptoms of 200 (48%) participants were moderate or higher, and stress symptoms of 144 (33.5%) participants were moderate or higher. In the study, burnout symptoms of 213 (51.1%) participants were found to be in burnout and need help.