Metabolik sendromu olan ve olmayan hastaların ortalama trombosit hacmi ve trombosit düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of mean platelet volume and platelet levels in patients with and without metabolic syndrome
- Tez No: 727434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmada metabolik sendrom ile MPV ve PLT değerleri arasındaki ilişki değerlendirilmiş olup, metabolik sendromu olan ve olmayan hastalarda bel çevresi, arteriyel tansiyon, HDL, trigliserid düzeyleri ile MPV ve PLT arasındaki fark incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrosepektif vaka-kontrol çalışmasıdır. Kadıköy 23 nolu Aile Sağlığı Merkezi birimine kesin kayıtlı hastalar 1 Ocak 2017- 1 Aralık 2020 tarihleri arasında retrospektif olarak taranmıştır. Kullanılan aile hekimliği programı (NBYS) incelenerek metabolik sendromlu hastalar ve metabolik sendromu olmayan hastalar belirlenmiştir. Çalışma evreninden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile 382 kişi alınmıştır. Kayıtlardan hastaların sosyodemografik özellikleri, bel çevresi, arteriyel tansiyon, HDL, trigliserid, PLT ve MPV değerleri tesbit edilerek hazırladığımız araştırma formuna işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In the study, the relationship between metabolic syndrome and MPV and PLT values was evaluated, and the difference between waist circumference, arterial blood pressure, HDL, triglyceride MPV and PLT levels in patients with and without metabolic syndrome was examined. Materials and Methods: The study is a retrospective case-control study. Patients registered to the Family Health Center unit number 23 in Kadıköy were screened retrospectively between January 1, 2017 and December 1, 2020. The family medicine program (NBYS) was utilized to assess which patients had metabolic syndrome and which patients did not. A simple random sample procedure was used to enroll 382 persons from the research population. From the data, the patients' sociodemographic parameters, waist circumference, arterial blood pressure, HDL, triglyceride, PLT and MPV values, documented in the research form we developed.