Bir cevher zenginleştirme tesisinde operatörlerin çalışma optimizasyonunun üretim ve enerji verimliliğine etkisi
An ore enrichment plant, the effect of operation optimization of operators on production and energy efficiency
- Tez No: 727435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMALETTİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiye, enerji kaynaklarını verimli ve çevreye duyarlı bir şekilde kullanarak ülke refahına katkı sağlama amacı ile açıklamış olduğu Milli Enerji ve Maden Politikası ile ülke refahını en üst seviyeye çıkarma yolunda önemli bir adım atmıştır. Ülkemizin cari açığının %70 oranla en büyük kalemini oluşturan enerji ithalatının azaltılması, kuşkusuz enerjinin verimli kullanılması ve yönetilmesi ile sürdürülebilir çözümlerin hayata geçirilmesi sonucunda sağlanacaktır. Ülkemiz, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında enerjide dışa bağımlılığın azaltılması, enerji verimliliğinin arttırılması, enerji kaynaklarının kamu, özel sektör, sanayi ve konutlarda daha verimli bir şekilde kullanılmasına yönelik stratejiler belirlemiştir. Ulusal stratejilerin esas alınmasıyla hazırlanan bu çalışmada, sanayide enerji verimliliğinin arttırılması, maden ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefleri doğrultusunda, maden sektöründe bulunan, bir Cevher Zenginleştirme Tesisi ele alınmıştır. Tesisteki, üretim ve enerji verimliliğini olumsuz etkileyen risklerin iyileştirilmesi doğrultusunda, makinaların işletilmesi ve bakımlarından sorumlu operatörlerin proses - makine- cevher- çevre etkileşimi göz önünde bulundurularak, risk değerlendirme yöntemlerinden Hata Türü Etkileri ve Analizi (FMEA) - Proses FMEA (PFMEA) yöntemi seçilmiştir. Çalışma, Proses FMEA yönteminin daha etkili uygulanabilmesine imkân sunan güncel AIAG VDA 2019 PFMEA formu esas alınarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has taken important step for increasing the wealth of the country to the top, with National Energy and Mining Policy by using energy sources efficiently and reliable for environment. Energy imports are highest ratio of Turkeys current account deficits with %70, it is required to decrease energy imports by managing energy resources efficiently and implementing sustainable solutions. Within the scope of the National Energy and Mining Policy, Turkey has determined strategies for reducing foreign dependency in energy, using energy resources more efficiently in public, private sector, industry and residences. In this study, which was prepared on the basis of national strategies, an Ore Enrichment Facility in the mining sector was discussed in line with the objectives of increasing energy efficiency in the industry, using mines and resources more efficiently. within the objectives of the improvement of risks affecting production and energy efficiency in the facility; Considering the process – machine – ore - environment interaction of the operators who are responsible for the operation and maintenance of the machines, the Failure Mode Effects and Analysis (FMEA) - Process FMEA (PFMEA) method was preferred within the risk assessment methods. The study was carried out on the basis of the current AIAG VDA 2019 PFMEA form, which allows the Process FMEA method to be applied more effectively.