Kolesteatomlu ve kolesteatomsuz kronik otitis media ve nükslerindeki mikrobiyolojik profilin (biyofilm oluşumu, aerob-anaerob bakteriyoloji ve mikoloji) karşılaştırılması
Comparison of microbiologic (in biofilm formation, aerobanaerob bacteriology and micology) profile between recidivist and primary cholesteatomatous and non-cholesteatomatous choronic suppurative otitis media
  1. Tez No: 727445
  2. Yazar: ZUHAL ZEYBEK SİVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Кronik süpüratif otitis media (KSOM) kulak zarı perforasyonu, çoğu zaman kulak akıntısı ve işitme kaybıyla karakterize; orta kulak boşluğu, mastoid ve östaki kanalı mukozasının kronik süpüratif enfeksiyonudur. Temel olarak 'kolesteatomlu' ve 'kolesteatomsuz' KSOM olmak üzere iki alt başlıkta incelenir. Her iki tipte de başlıca etkenler Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae'dır. Hastalığın kronikleşmesi, tedaviye direnci ve nüks etmesinde mikroorganizmaların virülans faktörleriyle biyofilm oluşturabilme yeteneklerinin etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada timpanomastoid bölgeden alınan kültür örneklerinde izole edilen mikroorganizmalarla biyofilm varlığını, bunların primer ve nüks eden KSOM ve kolesteatomlu KSOM'da karşılaştırılmasını amaçladık. 'Kolesteatomlu' ve 'kolesteatomsuz' KSOM tanılı 57 hasta, cerrahi tedavi almamış olanlar ve cerrahi tedavi sonrası nüks edenler olmak üzere dört grupta değerlendirildi. Bilinen aktif orta kulak enfeksiyonu olmayan, eksploratris timpanotomi ve stapedektomi ameliyatı yapılan 10 hasta kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Toplamda 67 hastadan kulak kültür çubuğu aracılı kulak kültürü alındı, ayrıca, ameliyatta ya da poliklinik şartlarında steril olarak mikroskop/kulak endoskopu aracılı olarak orta kulaktan alınan doku örneklerinde taramalı elektron mikroskopuyla biyofilm varlığı araştırıldı. Kulak kültürlerinde en sık Pseudomanas spp., Staphococcus aureus, koagülaz negatif stafilokok ve koliform bakteriler üredi. Üreyen bakteri tür ve oranları literatürde bildirilenlerle uyumlu olarak değerlendirildi. Yapılan mikolojik kültürlerde ve anaerobik kültürlerde üreme saptanmadı. Altmışyedi hastadan 40'ında biyofilm tespit edildi. Daha önce ameliyat olmamış hasta gruplarından kolesteatomlu KSOM olan 15 hastadan 9'unda ve kolesteatomsuz KSOM grubunda 14 hastadan 6'sında biyofilm görüldü. Ameliyat sonrası nüks eden kolesteatomlu KSOM grubundaki 14 hastadan 13'ünde ve kolesteatomsuz KSOM grubundaki 14 hastadan 11'inde biyofilm görüldü. İstatistiksel analizde nüks eden gruplarda biyofilm daha önce ameliyat olmayan hasta gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı yükseklikte saptandı. Nüks eden hastalarda biyofilmin daha sıklıkla görülüyor olması, biyofilmin hastalığın sebat etmesiyle (rezidivizm) bağlantılı olduğuna işaret etmektedir. Biyofilm oluşumu daha inatçı hastalığa neden olurken diğer yandan, daha yaygın ve şiddetli hastalığın da biyofilm oluşumuna uygun ortam hazırladığını değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Chronic suppurative otitis media (CSOM) is a chronic suppurative infection of the timpanic cavity and connected mastoid and Eustachian tube mucosa, that is typically characterized by eardrum perforation and hearing loss. Chronic suppurative otitis media is usually of two distinct type, which are with cholesteatoma and without cholesteatoma. The main microbial agents in both types are Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae and it is believed that the virulence of the infecting microorganisms as well as their biofilm producing capability play an important role in the chronicity, persistence and recidivism of the disease. In this study, we aimed to investigate the pathogen microorganisms and biofilm formation in the samples gathered from the tympano-mastoid area and compare these results between cholesteatomous and non-cholesteatomous CSOM. We divided our cohort of 57 patients into four groups as primary and residue/recurring after surgery- CSOM and CSOM with cholesteatoma [CSOM, CCSOM, (R)CSOM, (R)CCSOM]. We also assigned 10 patients, who have not had any known active or past middle ear inflammation and underwent tympanotomy for mixed or conductive hearing loss with pre-diagnosis of otosclerosis. In all 67 patients, ear culture swabs were obtained under sterile conditions preoperatively. The biofilm studies were carried out by scanning electron microscopy (SEM) in the tissue samples harvested from the middle ears or mastoid cavities under microscope/endoscope. The most common bacteria grown in the culture mediums were Pseudomonas spp., Staphylococcus aureus, coagulase negative staphylococcus and coliform bacteria, which were consistent with the literature data in terms of type and proportions. There were no growths in anaerobic and fungal culture mediums. In 40 out of 67 samples, biofilms were found in SEM. In the primary groups, 15 out of 9 with cholesteatoma and 6 out of 14 without cholesteatoma CSOM-patients, biofilms were seen. Whereas, in recidivist patients, 13 out of 14 with cholesteatoma and 11 out of 14 with non-cholesteatoma CSOM-patients' biofilms were detected in SEM. Statistical analysis showed that biofilm formation is higher in both recidivist cholesteatoma and non-cholesteatoma CSOM groups than their primary counterpart groups at significant levels. The findings that biofilm is more prevalent in the recidivist cases indicated that biofilm formation is related to the persistence of the disease. We postulated that biofilm causes more persistent infection while more aggressive disease may also facilitate biofilm formation