Şair Nedim mecmuası (inceleme-fihrist-metin)
Şair Nedim magazine (study-index-texts)
  1. Tez No: 72747
  2. Yazar: COŞKUN OTLUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANIÇİÇEK KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
VII ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ŞAİR NEDİM MECMUASI (İNCELEME-FİHRİST-METİN) Coşkun OTLUOĞLU Danışman: Yrd.Doç. Dr. Banıçiçek KIRZIOGLU 1998 - SAYFA; 346+40 Jüri : Yrd.Doç. Dr. Banıçiçek KIRZIOGLU Bu çalışmada, 16 Ocak 1919-5 Haziran 1919 tarihleri arasında İstanbul'da haftalık olarak 18 sayı yayımlanan Şair Nedim mecmuası, şekil ve muhteva bakımından incelenmiştir. Şair Nedim'in çıkış yılı olan 1919'a kadar Türk gazeteciliği ve mecmuacılığı hakkında kısa bilgi verildikten sonra üzerinde Şair Nedim adlı mecmuanın Türk dergiciliği içerisindeki yeri ile muhtevası üzerinde durularak bir değerlendirilmesi yapılmış, mecmuada yer alan tüm yazıların yazar ve konu adlarına göre fihristi çıkartılmıştır. Şair Nedim mecmuasının yönetim kadrosunu Halit Fahri (OZONSOY), Mehmet Fahri, M. Sami oluşturur. Dergide seksen imza bulunmasına rağmen Faruk Nafiz (ÇAMLIBEL), Reşit Süreyya, Hıfzı Tevfik ve Münir Tevfik gibi şair ve yazarlar edebiyat ve sanat yazılarıyla daha etkili bir şekilde öne çıkarlar. Reşat Nuri (GÜNTEKİN), Basri Lostar gibi yazarlar da hikayeleriyle önemli ölçüde katkıda bulunurlar. İstanbul'un ve İzmir'in dolayısıyla da Anadolu'nun işgal edildiği bir dönemde edebî gaye ile ortaya çıkan Şair Nedim mecmuasına şekil veren ruh bu minval üzerine tabiî seyrini ortaya koyar. Edebî gayeyi ön plâna çıkaran mecmuada, siyasî bir tavır sergilenmez. Edebiyatta ve güzel sanatlarda millîlikten yana olan mecmuada ülkenin bulunduğu zor şartlar, sanatın elverdiği ölçüde dile getirilirken kurtuluş için herhangi bir tezin ileri sürülmediği görülür. Yayımlanan şiir ve düz yazılardan, mecmuanın edebî tavrını aksettiren metinler lâtin harflerine aktarılarak ayrı bir bölüm halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Master.THESIS ŞAİR NEDİM MAGAZİNE (STUDY-INDEX-TEXTS) Coşkun OTLUO?LU Supervisor: Yrd.Doç.Dr.Banıçiçek KIRZIO?LU 1998 - SAYFA: 346+40 Jury : Yrd.Doç.Dr. Bamçiçek KIRZIO?LU İt is examined“Şair Nedim”Magazine formel and contents that published 18 pieces in İstanbul every week between 16 January 1919-5 June 1919. Until 1919 taht Şair Nedim appeared, it was given short knowledge about Turkish press and magazine. Than we told about the place of Şair Nedim and its contents than the others. We showed the index that contents the names of all writers and subjects. When Istanbul, İzmir and because of all Anatolian occupatied that magazine appeared a literatural aims than goes this way all of its sprits. Halit Fahri (OZANSOY), Mehmed Fahri, M. Sami were the managing group. İn spite of there were eigty signuture, a group poets like Faruk Nafiz (ÇAMLIBEL), Reşit Süreyya, Hıfzı Tevfik and Münir Tevfik came to be most important place of others. İt never be seen political aspect, than it was seemed literatural or poetic. İt prefered nationality for literature and the arts. They worked to talk about some difficulties of the state than they could not find any idea about freedom. İt is presented many texts that reflected that literaturel seeming, translated to Latin letters. That presented for the other section.