Türkiye'de bankacılık ve 1980 sonrası dönemin değerlendirilmesi
Banking in Turkey and an evaluation of post 1980 period
  1. Tez No: 72746
  2. Yazar: FATMA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT GÜLLAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ Fatma GÜNDOĞDU TÜRKİYE'DE BANKACILIK VE 1980 SONRASI DÖNEMİN DEĞERLENDİRİLMESİ Danışman : Prof. Dr. Talat GÜLLAP 1998 - SAYFA: 149 Jüri : Prof. Dr. Talat GÜLLAP Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bankacılık alanındaki gelişmelerin 1980 sonrası dönem açısından bir değerlendirmesinin yapılmasıdır, inceleme dönemi olarak 1980-1996 yılları arası alınmaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümünde genel olarak bankacılık ve Türkiye'de bankacılık konularına ilişkin teorik bilgi verilmektedir. Bunun yanısıra, 1980 sonrası dönemde finansal liberalizasyon tedbirleriyle getirilen yasal düzenleme yenilikleri ve bu yeniliklerin etkisiyle bankacılık kesiminde kaydedilen ilerlemeler özetlenmektedir. Üçüncü bölüm, son yıllarda Türk bankacılığının gündemini oluşturan konuları kapsayan dört kısımdan meydana gelmektedir, ilk kısımda denetim mekanizmasının işleyiş tarzı ele alınarak, Türk bankalarının denetim sorunları ortaya konulmakta ve çözüm önerileri sunulmaktadır. İkinci kısımda, Türkiye Bankalar Birliği'nin“Bankalarımız”(1980-1996) isimli istatistik yayınlarından faydalanılarak, Türk bankacılık sisteminin aktif ve pasif kalemlerindeki gelişmeler irdelenmektedir. Üçüncü kısımda, teknoloji destekli gelişimini sürdüren Türk bankacılığına yer verilmekte, bankaların doğrudan bireylere yönelik sundukları hizmetlerin kullanım alanlarının yaygınlaştırılabilmesi için doldurulması gereken yasal düzenleme boşlukları belirlenmektedir. Dördüncü kısımda ise, Avrupa Topluluğu'na üye olmayı hedefleyen ülkemiz açısından Türk bankalarının, Tek Pazar'a uyumunda karşılaşabilecekleri sorunlar ve bunların çözümüne yönelik öneriler getirilmektedir. Son olarak, uluslararası finans sistemi ile bütünleşme süreci içindeki Türk banka sistemine her alanda rekabet gücü kazandırmak için alınabilecek tedbirler üzerinde durulmaktadır. Bunların başlıcaları ; munzam karşılık ve disponibilite oranlarının Merkez Bankası'nca yüksek belirlenmesi dolayısıyla artan fon maliyetinin düşürülmesi, bankaların sermaye yapılarının güçlendirilmesi, kamu bankalarının sektör içerisindeki ağırlığının azaltılması ve eğitim politikasının bankalar tarafından önemli bir strateji olarak algılanmasının sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESİS BANKING IN TURKEY AND AN EVALUATION OF POST 1980 PERIOD Fatma GÜNDO?DU Supervisor : Prof. Dr. Talat GÜLLAP 1998 - PAGE: 149 Jury : Prof. Dr. Talat GÜLLAP The purpose of this study is to realize an evaluation of the developments of banking sector in Turkey during the post-1980 period. Through the first two sections of the study, theoretical knowledge related to the banking both in general terms and especially in Turkey is given. In addition, the legislative regulations gained through financial liberalization measures during the post -1980 period and the improvements realized the banking sector with the effects of those regulations are summarized. The third section includes four separate parts comprising the main issues of the agenda of Turkish banking sector. In the first part, audition problems of Turkish banks are discussed together with an investigation for the present system and solution proposals are put forward. In the second part, by utilizing the statistical publication called“Bankalarımız”(1980-1996) of Turkish Banking Association, the improvement of debit and credit items of Turkish banking system are studied. The third part includes a study on the technological achievements and direct customer services. Meanwhile, the necessary legislative measures to fill the gaps in this respect are determined. In the fourth part, the adjusment problem of Turkish banking system to the single market is studied and some solution proposals are made to tackle with the possible problems of Turkish banks in the way to the full membership to the European Union. Finally measures to be taken are investigated in order to make Turkish banking system more competitive during the process of international financial system. The main measures are, (1) to decrease the increasing fund cost due to reserve requirements and“disponibilitâ”rates determined by the Central Bank, (2) to strengthen the capital structure of the banks, (3) to lessen the weight of public banks in the sector and have the banks convinced on the training policy as an important strategical tool.