Dış ticaret dengesinin sağlanmasında dış temsilciliklerin rolü ve fonksiyonu; Türkiye açısından bir değerlendirme
The role and function of foreign representatives in ensuring the balance of foreign trade; an evaluation in terms of turkey
  1. Tez No: 727471
  2. Yazar: MUSTAFA FETHİ AĞALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM EKREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkeler, ekonomilerini güçlendirmek, üretim güçlerini artırmak ve gayri safi milli hasılalarını yükseltebilmek için, ellerindeki kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak zorundadırlar. Bu bağlamda ihracat, ülkelerin tabii kaynak, üretim, servis ve finans sektörlerinin gelişmesi ve büyümesi için gerekli önemli etkenlerden birisidir. Gelişen teknoloji, iletişim ve bilgi akışı, insanları tüketime yöneltmiştir. Tüketim, birçok ülke tarafından gelişen teknoloji ithal ederek üretim artışına gitmelerine, gerektiğinde de kendi üretimlerini ithalat ile artırmalarına neden olmuştur. Bu nedenle ihracat ve ithalat, ülkelerin makro bazda ekonomik dengeleri için önemli faktörlerdir. Bu çalışma, cari açığı belirleyen unsurlardan olan ithalat ve ihracatta dış temsilciliklerin etkisini ve önemini ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Dış ticaret temsilciliklerinin, bulundukları ülkelerde ticari faaliyetleri artırmak ve o ülke ile olan ticarette cari açığa meydan vermeyecek bir yapıda çalışmaları beklenir. Dış ticari temsilciliklerin uygulaması gerektiği faaliyetler, ülkelerdeki şirketler için istihbarat toplamak, ülkeler arasında ticaret yapacak kurum ve kişiler arasındaki bağlantıları sağlamak, temsil ettiği ülkenin değerlerini tanıtmak ve marka imajını yükseltmek adına çalışmalarda bulunmak, görüşmelerinde bir danışman gibi bulunarak destek sağlamak ve yapılan sözleşmelerin uygulanmasının takibini yapmak ve ortaya çıkabilecek problemlerde çözümler ortaya koymak şeklinde sıralanabilmektedir. Dış ticari temsilciliklerinin bulunduğu ülkelerde açılma öncesi ve sonrası yapılan ticari aktiviteler, ülkelerin konumları, kültürleri, sosyal ve etnik yapıları, Türkiye' olan uzaklıkları, politik ve kurumsal düzenleri, seçilen beş gelişmiş, beş yükselen piyasa ve beş gelişmekte olan ülke bazında incelenmiş ve belirli bir modelin kurulması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Countries have to use their resources in the most efficient way in order to strengthen their economies, increase their production power and increase their gross national product. In this context, exports are one of the important factors necessary for the development and growth of countries' natural resource, production, service and finance sectors. Developing technology, communication and information flow have led people to consumption. Consumption has caused many countries to increase their production by importing developing technology, and to increase their own production by importing when necessary. For this reason, exports and imports are important factors for the economic balance of countries on a macro basis. This study was carried out to reveal the effect and importance of foreign representations in imports and exports, which are among the factors determining the current account deficit. Foreign trade representatives are expected to increase commercial activities in the countries they are in and to work in a structure that will not create a current account deficit in the trade with that country. Activities that foreign commercial representations should implement, collecting intelligence for companies in countries, providing connections between institutions and people who will trade between countries, promoting the values of the country they represent and working to raise the brand image, providing support by being a consultant in their meetings and following the implementation of the contracts and presenting solutions to the problems that may arise. The commercial activities before and after the opening in the countries where foreign trade representatives are located, the locations of the countries, their cultures, religion and ethnic structures, their distance from our country, their political and institutional arrangements, were examined on the basis of five selected developed, five emerging markets and five developing countries and a specific model was developed. Recommendations for its establishment are presented.