Yaban mersini (Vaccinium myrtillus) ekstraktlarının MDA-MB-231 hücre hattına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of blueberry (Vaccinium myrtillus) extract on MDA-MB-231 cell line
- Tez No: 727492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NİSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde yaygın bir hastalık haline gelen kanser, en önemli kronik sağlık sorunlarından birisidir. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre yılda 18.1 milyon insana kanser teşhisi koyulmuş, 2018 yılında 9.6 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Günümüzde kansere karşı mevcut tedavilerde; kemoterapi, radyoterapi, cerrahi ve kimyasal olarak üretilmiş ilaçlar bulunmaktadır. Tanı yöntemleri ve tedavilerindeki hızlı gelişmelere rağmen uygulanan ilaçlara direnç ve metastaz başarılı tedavinin önündeki başlıca engellerdir. Bu nedenle, kansere karşı alternatif tedavilere ve terapilerin kullanılmasına odaklanılmaktadır. Bu çalışmada Artvin ilinden temin edilen yaban mersin meyvesinden elde edilen ekstrelerin MDA-MB-231 hücreleri üzerine etkileri araştırıldı. Yaban mersini ekstreleri 40, 80, 100, 200 µl dozları kullanılarak pilot çalışmalar yapıldı. Sonuç olarak 40 ve 80 µl dozları etkili doz olarak belirlendi. Belirlenen dozlarının MDA-MB231 hücreleri üzerindeki in vitro etkisini incelemek için 24 ve 48 saatlik kültür periyodu sonrasında hücreler, Annexin V ve hücre döngüsü olmak üzere iki farklı analize tabi tutuldu. Çalışmamızda yaban mersini ekstrelerinin MDA-MB-231 hücreleri üzerinde 24 ve 48 saatlik kültür sonunda 40 µl ve 80 µl apopitozu artırdığı, sitotoksik etkisinin olduğu ve hücre proliferasyonunu azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmamıza göre yaban mersini meyvesinin kansere karşı uygun bir tedavi edici ajan adayı olabilir ve yapılan bu araştırmanın kanser araştırmalarına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Cancer, which has become a common disease today, is one of the most important chronic health problems. According to the World Health Organization reports, 18.1 million people were diagnosed with cancer annually, and 9.6 million people died due to cancer in 2018. Today, in the current treatments against cancer; There are chemotherapy, radiotherapy, surgery and chemically produced drugs. Despite the rapid developments in diagnostic methods and treatments, resistance to drugs and metastasis are the main obstacles to successful treatment. Therefore, the focus is on the use of alternative treatments and therapies against cancer. In this study, the effects of extracts obtained from blueberry fruit obtained from Artvin province on MDA-MB-231 cells were investigated. Pilot studies were carried out using 40, 80, 100, 200 µl doses of blueberry extracts. As a result, doses of 40 and 80 µl were determined as effective doses. In order to examine the effect of determined doses on MDA-MB231 cells in vitro, cells were subjected to two different assays, Annexin V and cell cycle, after 24 and 48 hours of culture period. In our study, it was concluded that blueberry extracts increased apoptosis in 40 µl and 80 µl at the end of 24 and 48 hours of culture on MDA-MB-231 cells, had a cytotoxic (cell-killing) effect and reduced cell proliferation. These results are similar to the results of other studies on blueberry. According to our study, we think that blueberry fruit may be a suitable therapeutic agent candidate against cancer and this research will contribute to cancer research.