Arnavutluk bankacılık sistemi ve Basel uzlaşıları
Albanian banking system and Basel accords
- Tez No: 727493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT FERHAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Arnavutluk bankacılık sisteminde özellikle son yirmi yılda büyük bir gelişme yaşanmıştır. Bankacılık sistemi Arnavutluk ekonomisinin en önemli sektörüdür ve finansal sisteminin %90'ını oluşturmaktadır. Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerini etkisi altına alan 2007 küresel finansal krizi, Arnavutluk finansal sistemini ve özellikle bankacılık sistemini de etkilemiştir. Bu çalışmada Arnavutluk bankacılık sistemi ve Basel uzlaşıları arasındaki etkileşimi ele alınmıştır. Bankacılık sisteminin denetimi ve düzenlemelerinde Arnavutluk Bankasının rolünün önemli olduğu görülmektedir ve Basel uzlaşılarla ilgili ilişki incelenmiştir. Basel uzlaşılarının amaçları ve bankalar için getirdikleri şartlar incelenmiştir. Arnavutluk Bankacılık sistemi küçük olmasına rağmen Basel standartlarını zorlukla karşılamayı başarabilmiştir. Arnavutluk bankacılık sistemi Basel II standartlarını uygulamaya devam etmektedir. Arnavutluk, Basel III'ün gerektirdiği sermaye yeterliliği standartlarını da karşılamıştır. Basel IV standartları, 2023 yılında uygulanması beklenen küresel banka sermaye gereksinimlerinde yapılan değişikliklerdir. Basel IV uzlaşısının misyonu sermaye yeterliliği rasyosunu yeniden güvenilir ve karşılaştırılabilir düzeye getirmektir.
Özet (Çeviri)
There has been a great development in the Albanian banking system, especially in the last two decades. The banking system is one of the key important sectors of the Albanian economy and makes up 90% of its financial system. The 2007 global financial crisis which affected almost all countries of the world, also influenced the Albanian financial system and especially the banking system. In this study, the Albanian banking system and its interactions with Basel accords are discussed. It is evident that the role of the Bank of Albania in the supervision and regulation of the banking system is important so the relationship with the Basel accords are of very importance indeed. The objectives of the Basel accords and the requirements they set for banks have been examined. As the Albanian banking system is relatively small, it has hardly managed to meet Basel standards in the past. The Albanian banking system continues to implement Basel II standards. Albania has also met the capital adequacy standards required by Basel III. Basel IV standards are changes in global bank capital requirements expected to be implemented in 2023. The mission of the Basel IV accord is to bring the capital adequacy ratio back to a reliable and comparable level in Albania as well.