Kâr payı dağıtım politikalarının firma değeri üzerine etkisi: BİST Yiyecek, İçecek ve BİST Kimya, Petrol, Plastik Endeksleri üzerine bir uygulama
The effects of dividend distribution policies on firm value: An application on BIST Food Beverage and BIST Chemical, Petrol and Plastic Indices
- Tez No: 727500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCABİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kâr payı dağıtım politikalarının firma değeri üzerine etkisini açıklamaya çalışan birçok teorik yaklaşım ve çalışma arasında literatürde görüş birliği sağlanamamıştır. Bu çalışmayla firmaların kâr payı dağıtım politikalarının firma değerini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Çalışmada BIST Kimya, Petrol, Plastik ve BIST Yiyecek ve İçecek endekslerinde yer alan firmaların 2010-2020 yılları arasındaki yıllık verileri kullanılmıştır. Firma değeri bağımlı değişken, hisse başına kâr payı dağıtım durumları bağımız değişken, borç/özkaynak oranı, aktif kârlılığı ve özkaynak kârlılığı ise araç değişken olarak araştırmada kullanılmıştır. Dinamik panel veri modellerinden Arellano ve Bover ile Blundell ve Bond tarafından geliştirilen İki Aşamalı Sistem Genelleştirilmiş Momentler Tahmincisi metodu kullanılarak yapılan analizler sonucunda BIST Yiyecek ve İçecek endeksinde kâr payı dağıtım politikalarının firma değeri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Buna karşılık BIST Kimya, Petrol, Plastik endeksinde kâr payı dağıtım politikalarının firma değeri üzerinde negatif yönde ve anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Çalışmada kullanılan araç değişkenlerin firma değeri üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There is no consensus in the literature among theoretical approaches and studies which try to explain the effect of dividend policies on firm value. In this study, it has been investigated whether the dividend policies affect the firm value. Between 2010 and 2020, annual data from companies in the BIST Chemical, Petrol, Plastic, and BIST Food and Beverage indices were used in the study. In this research firm value is included the dependent variable, dividend distribution status per share is included independent variable, debt/equity ratio, return on assets and return on equity are included as instrumental variables. Using Two Stage System Generalized Moment Method proposed by Arellano and Bover and Blundell and Bond it was determined that the dividend distribution policies in the BIST Food and Beverage index did not have a significant effect on the firm value. On the other hand, dividend distribution policies in BIST Chemical, Petrol, Plastic index have a significant and negative effect on firm value. It has been observed that the instrumental variables used in the study have a positive and significant relationship on the firm value.