Serebral palsili çocukların motor fonksiyon düzeylerinin, uyku ve yaşam kalitesi düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of motor function levels of children with Cerebral Palsy on sleep and quality of life levels
- Tez No: 727504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma serebral palsili çocuklarda kaba motor fonksiyon düzeyinin uyku kalitesi ve yaşam kalitesi düzeylerine etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışma yaşları 6-15 yıl arasında değişen serebral palsi (SP) tanısı almış ve uyku problemi olan 80 tane çocuk dahil edildi. Değerlendirmeler katılmayı kabul eden çocuklara pediatri odasında yanında ebeveyni bulunurken sadece 1 kez yüz yüze uygulandı. Çocuklar kaba motor fonkiyon ölçütü (KMFÖ), kaba motor fonksiyon sınıflama sistemi (KMFSS), çocuklarda uyku bozuklukları ölçeği (ÇUBÖ), çocuklarda kullanılan yaşam kalitesi ölçeği PedsQl ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of gross motor function level on sleep quality and quality of life levels in children with cerebral palsy. The study included 80 children with sleep problems and dec diagnosed with cerebral palsy (CP), whose ages ranged from 6 to 15 years. The assessments were applied face-to-face only 1 time to the children who agreed to participate while their parents were in the pediatrics room with them. The children's gross motor function test (KMFÖ), the gross motor function classification system (KMFSS), the children's sleep disorders scale (ÇUBÖ), and the quality of life scale used in children were evaluated with PedsQL.