Distiroid oftalmopatisi olan hastalarda oküler kan akım özelliklerinin optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of ocular blood flow characteristics in patients with dysthyroid ophthalmopathy by optical coherence tomography angiography
- Tez No: 727554
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYHMUS ARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu kesitsel prospektif çalışmanın amaçı aktif, inaktif distiroid oftalmopatisi (DO) olan hastaların Optik Koherens Tomografi Anjiyogafi (OKT-A) bulgularını aynı demografik özelliklere sahip sağlıklı gönüllülerin bulgularıyla karşılaştırmak yanında aktif DO'si olan hastaların pulse steroid tedavi öncesi-sonrası OKT-A bulgularını karşlaştırmaktır. Çalışmaya 20 aktif DO hastasının 40 gözü, 20 inaktif hastanın 40 gözü ve 20 sağlıklı gönüllünün 40 gözü dahil edildi. Tüm gruplara kapsamlı göz muayenesi yapıldıktan sonra OKT-A çekildi. İnaktif ve aktif hasta grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre yüzeyel kapiller pleksus (YKP) ve derin kapiller pleksus (DKP) vaskülar dansite (VD) düşük saptanmasıyla birlikte inaktif grupta YKP tüm alan, üst yarı ve parafoveal inferior VD sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu (P0,05). Aktif DO hastalarında SMK, YKP tüm alan, üst yarı ve parafoveal VD, tedavi öncesine göre tedavi sonrasında anlamlı derecede düşüktü (P0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional prospective study was to compare the Optical Cohorence Tomography Angiography (OCT-A) findings of patients with active, inactive dysthyroid ophthalmopathy (DO) with the findings of healthy volunteers with the same demographic characteristics, as well as to compare the OCT-A findings of patients with active DO before and after pulse steroid treatment. Forty eyes of 20 active DO patients, 40 eyes of 20 inactive patients and 40 eyes of 20 healthy volunteers were included in the study. OCT-A was performed after comprehensive eye examination in all groups. While the superficial capillary plexus (SCP) and deep capillary plexus (DCP) vascular density (VD) were found to be lower in the inactive and active patient groups compared to the healthy control group, the whole area, superior hemisphere and parafoveal inferior VD in the inactive group was significantly lower than the healthy control group ( P 0.05). In active DO patients, the CMT, SCP whole area, superior hemisphere and parafoveal VD were significantly lower after treatment than before treatment (P0.05).