Elektronik insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ilişkin danışmanlık firmaları üzerine nitel araştırma
Qualitative research on consultancy firms on electronic human resources management applications
- Tez No: 727570
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sürekli gelişen ve değişen bilgi çağında teknolojik gelişmeler, endüstrilerdeki değişimi kaçınılmaz bir boyuta taşımıştır. Daha iyi, kaliteli, hızlı ve verimli bir üretim süreci yaratma kaygısı, yeni iş modelleri ve stratejik bir yönelimi zorunlu kılmıştır. Rekabet avantajı sağlamak zorunda olan işletmeler, bu dönüşümü gerçekleştirmek zorundadır. Bilgi teknolojileri, yapay zekâ, makine öğrenmesi ve veriyle odaklı çalışmak, hayatımızın bir gerçeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda İnsan Kaynakları Yönetimi, etkilenen en önemli departmanlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Stratejik öneminin arttığı, dijital insan kaynaklarına evrildiği bilişimin ve teknolojinin dönüşümünde, işletmenin rekabet gücünü arttırması adına önemli bir rol oynamaktadır. İnsan kaynağının dengeli ve başarılı bir şekilde yönetilmesi, işletme hedeflerine giden yolda önemli bir avantajı sağlayacaktır. Dijitalleşmeyle birlikte kaliteli ürün ve hizmet kalitesi artmakta, çalışanlar arasında iletişim ve motivasyon ile birlikte yönetici ve çalışan arasında uyum sağlanmaktadır. Bu durumun işletmenin faaliyet çıktılarına olumlu katkıları olmakta, kazanç ve rekabet avantajını arttırmaktadır. Dijital İnsan Kaynakları yönetimindeki tüm fonksiyonlarda dönüşüm meydana gelmiş; veriyle çalışma, veriyi yönetme, karar alma süreçlerine etki etmiştir. Bu çalışma kapsamında yapılan nitel araştırmada insan kaynakları danışmanlığı hizmeti veren firma yöneticileriyle yapılan görüşmelerden elde edilen verilerin analizi ile elde edilen bulgular, dijitalleşmenin belirli ölçüde uygulamalara alındığı; ancak henüz tam olarak kavranmadığı ve uygulanmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments in the ever evolving and changing information era have brought the change in industries to an inevitab le dimension. The concern of creating a better, high-quality, fast, and productive manufacturing process, has obliged new business models and strategic orientation. Businesses that have to provide competitive advantage must actualize this transformation. Information technologies, artificial intelligence, machine learning, and working data-driven come our way as a fact of life. In this context, Human Resources Management is one of the most important departments affected. It plays a significant role in increasing the competitiveness of the enterprise where there is an increase in strategical importance, an evolution into digital human resources, and a transformation of IT and technology. Balanced and successful management of human resources will provide an advantage in terms of business goals. With digitalization, quality products and quality service improve, and compatibility between administrator and employee is ensured along with communication and motivation among employees. This situation has positive contributions to the outputs of operation of the enterprise and increases its earnings and competitive advantage. A transformation took place in all functions of Digital Human Resources Management and working with data has had an impact on data management, decision-making processes. It was concluded that digitalization has been implemented to a certain extent but has not yet been fully comprehended and implemented as a result of qualitative research conducted within the scope of this study and the findings obtained from the analysis of the data gathered from the interviews with the managers of the companies providing human resources consultancy services.