Design, simulation, build and test of a DC-DC boost converter and control for maximum power point tracking of a photovoltaic panel
Güneş panellerinde maksimum güç noktası takip kontrolü için DA-DA yükseltici dönüştürücü tasarımı, simülasyonu ve testi
  1. Tez No: 727576
  2. Yazar: MİKAİL KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ARTHUR WILLIAMS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Nottingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu projede 5W gücünde bir güneş paneli modülünün farklı ışınlanma seviyelerindeki performansı üretici bilgilerine göre kıyaslanarak gözlemlenecektir. İkinci aşama olarak 27V sabit gerilim değerinde yük ile güneş paneli arasına bir DA-DA dönüştürücü tasarlanarak test edilecektir. Üçüncü olarak güneş panelin ardına gerilim bölücü güneş paneli akım ölçüm devresi ve MOSFET sürücü devreleri tasarlanacaktır. Daha sonra Karıştır ve Gözlemle metodu kullanarak modülün maksimum güç noktası tasarlanacak kontrolörle 27V sabit çıkış gerilim değerinde takip edilecek olup DA-DA dönüştürücü oranı PIC18F46K20 mikrokontrolör ile regüle edilecektir. Ek olarak modül, dönüştürücü ve yük durumlarının PIC uygulama kiti üzerinde gösterimi üzerinde incelemeler yürütülecektir. Ayrıca, kontrolü iyileştirebilmek ve verimi artırabilmek için daha ileri araştırmalarda çalışma sonunda ele alınacaktır. Proje teorik ve pratik aşamaların her ikisi ile de yapılacaktır. Maksimum güç noktası takibinin tasarım ve gerçeklenmesinde yürütülecek teorik çalışmalarda PSIM ve MATLAB/Simulink kullanılacaktır. Karıştır ve Gözlemle metodunun analog gerçeklenmesi Simulink ile yürütülecek olup pratikte panelin gerilim ve akım seviyeleri mikrokontrolör aracılığıyla dijitale dönüştürüleceğinden dijital gerçekleme metodu ile uygulama gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
In the project, performance of a 5W PV module will be observed under different irradiation levels comparing to the manufacturer's data. As a second step, a DC-DC boost converter will be designed, built and tested as an interface between PV module and 27V constant voltage load side. Thirdly, voltage divider after PV panel, PV current measurement circuit (inverting amplifier), and MOSFET driver circuits will be built. Then, the maximum power point of the module will be tracked using Perturb and Observe method and the DC-DC converter ratio will be regulated by designed controller in order to keep the output voltage constant at 27V by using PIC18F46K20 microcontroller. In addition to that the status of the module, converter and load side indication to the user on the display of the PIC development kit will be investigated. Additionally, in order to provide a better control and higher efficiency, some features will be investigated as a further work at the end. Project will be done both theoretically and practically. PSIM and MATLAB/SIMULINK will be used for theoretical design and implementation of the MPPT. Analog implementation of the P&O method will be done in the SIMULINK, however, in practical work digital implementation of the method will be done since voltage and current of the panel will be converted to digital by microcontroller.