Güneş panelleri için bir maksimum güç noktası izleme algoritmaları sınama düzeneğinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a test bed for maximum power point tracking algorithms of photovoltaic panels
- Tez No: 312732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bilindiği üzere güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren güneş panellerinin akım gerilim karakteristikleri doğrusal değildir. Panelden çekilen akım arttıkça gerilim düşmekte, panel gücü de değişmektedir. Ancak, uygun bir denetim yöntemiyle karakteristiğin maksimum güç elde edilen noktasında çalışmak olasıdır. Değişen çevre ve yük koşullarında karakteristiğin maksimum güç elde edilen noktasında çalışmayı sağlayan çeşitli Maksimum Güç Noktası İzleme (MGNİ) yöntemleri geliştirilmiştir.Bu tezde, çeşitli MGNİ yöntemlerini deneyebilmek amacıyla bir düzeneğin tasarımı ve gerçekleşirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 130 W gücündeki üç adet güneş panelinden alınan enerjiyi, yükselten bir DA-DA dönüştürücü aracılığıyla elektrikli bir aracın bataryasını doldurmakta kullanan bir devre tasarlanmıştır. Yaygın olarak kullanılan MGNİ algoritmalarından üçü mikroişlemci tabanlı bu devrede sınanmıştır. Tezde, güneş panelleri ve MGNİ izleme yöntemleri ile ilgili ayrıntılı kuramsal inceleme yapılmış, sistemin çalışması benzetim ve deneyler aracılığıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well known that the current-voltage characteristics of photovoltaic panels are not linear. As the current drawn from the panel changes, the voltage and power also vary. However, operation at the point of the characteristic that yields the maximum awailable power is possible by applying a proper control technique. Several Maximum Power Point Tracking (MPPT) algorithms that guarantee the operation at this point under varying environmental and load conditions have been previously developed.Design and implementation of a set-up to test different MPPT algorithms is aimed in this thesis. A system that charges the battery of an electric vehicle by using the energy coming from three 130 W PV panels by using a boost DC-DC converter has been designed and built. Three of the most commonly used MPPT algorithms have been tested in this microprocessor based circuit. Detailed information related to MPPT algorithms and solar panels has been given in this thesis. Also, operation of the system has been shown through several simulation and experimental results.