İleri evre kalp yetersizliği hastalarında sol ventrikül destek cihazlarının izole post-kapiller ve kombine PRE- ve post-kapiller pulmoner hipertansiyon gruplarında pulmoner arter basınçları üzerine etkisi
The effect of left ventricle asist devices on pulmonary artery pressures in isolated post-capillary and combined PRE- and post-capillary pulmonary hypertension groups in patients with advanced stage HEART failure
- Tez No: 727578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: İleri evre kalp yetmezliği kısıtlı tedavi olanakları bulunan kompleks bir hastalıktır. Kalp nakli, uygun terminal evre kalp yetmezliği hastaları için altın standart tedavi olarak kabul edilmiştir. İleri evre kalp yetmezliği hastalarına sıklıkla pulmoner hipertansiyon eşlik etmektedir. Pulmoner hipertansiyon (ortalama pulmoner arter basıncı >20 mmHg) ileri evre kalp yetmezliği hastalarında kötü klinik sonuçlarla ilişkili bulunmuştur. Nakil başarısını düşürdüğü, mortaliteyi arttırdığı gösterilmiştir. Sol ventrikül destek cihazları özellikle ileri evre kalp yetmezliği olan hastalara nakil öncesi köprü görevi görmenin yanı sıra pulmoner hipertansiyon üzerine olan olumlu etkileri ile dikkat çekmektedir. Sol kalp yetmezliği ilişkili pulmoner hipertansiyon hastaları kalp kateterizasyonu ile izole post-kapiller pulmoner hipertansiyon ve kombine pre- ve post-kapiller hipertansiyon olarak iki gruba ayrılmaktadır. Amacımız bu grupların sol ventrikül destek cihazı tedavisine yanıtları, pulmoner arter basıncındaki ve pulmoner vasküler dirençteki değişimi, ayrıca cihaz sonrası var olan grupların hemodinamik özelliklerinin değişimi hakkında bilgi edinmektir. Gereç ve yöntem: Retrospektif olarak 2015-2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi nakil konseyine sunulan ileri evre kalp yetersizliği hastaları tarandı. Bunlar arasından sol ventrikül destek cihazı (LVAD) kararı alınıp, cihaz implante edilmiş hastalar çalışmaya alındı. Cihaz öncesi ve sonrası kalp kateterizasyonu, ekokardiyografi, laboratuvar bulguları değerlendirildi. Ulusal kayıt sisteminden bu hastaların mortalitelerinin değerlendirilmesi yapıldı. Datalarına ulaşılamayan, sol ventrikül destek cihazı sonrası kalp kateterizasyonu olmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: 70 hastanın LVAD öncesi ve sonrası kalp kateterizasyonu verileri olduğu görüldü. LVAD öncesi kalp kateterizasyonu verilerine göre 70 hasta incelendiğinde; 8 tanesi Non-PHT, 15 tanesi İpc-PHT, 47 tanesi Cpc-PHT olarak saptandı. LVAD sonrası kalp kateterizasyonu verileri incelendiğinde ise; 31 tanesi Non-PHT, 24 tanesi İpc-PHT, 15 tanesi Cpc-PHT olarak saptandı. LVAD öncesi ve sonrası değerlendirilmesinde; Pabmean (ortalama değişim -12,3 mmHg, p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: Advanced heart failure is a complex disease with limited treatment options. Heart transplantation has been accepted as the gold standard treatment for eligible terminal stage heart failure patients. Pulmonary hypertension often accompanies patients with advanced heart failure. Pulmonary hypertension (mean pulmonary artery pressure >20 mmHg) has been associated with poor clinical outcomes in patients with advanced heart failure. It has been shown to decrease transplant success and increase overall mortality. Left ventricular assist devices are effective with their positive effects on pulmonary hypertension, as well as serving as a bridge before transplantation, especially for patients with advanced heart failure. Patients with pulmonary hypertension associated with left heart failure are divided into two groups: isolated post-capillary pulmonary hypertension and combined pre-and post-capillary hypertension by cardiac catheterization. We expect to obtain information about the responses of these groups to left ventricular assist device therapy, the change in pulmonary artery pressure and pulmonary vascular resistance, as well as the change in hemodynamic properties of existing groups after the device. Materials and methods: Patients with advanced heart failure who were presented to the Health Sciences University Kosuyolu Training and Research Hospital transplant council between 2015 and 2020 were retrospectively reviewed. Among these, the patients who had the device implanted were included in the study. Cardiac catheterization, echocardiography, and laboratory findings were evaluated before and after the device. The mortality of these patients was evaluated from the national registry system. Patients with missing data or who did not have cardiac catheterization after a left ventricular assist device were excluded from the study. Results: In our study, 70 patients had cardiac catheterization data before and after LVAD. When 70 patients were examined according to cardiac catheterization data. Before LVAD; 8 of them were Non-PHT, 15 of them were Ipc-PHT, and 47 of them were Cpc-PHT. After LVAD; 31 of them were Non-PHT, 24 of them were Ipc-PHT, and 15 of them were Cpc-PHT. In the evaluation of LVAD before and after; Pabmean (mean change -12.3 mmHg, p-value