COVİD 19 sürecinde evden dışarıya çıkamayan çocukların psikolojik durumunun ve ağız sağlığının değerlendirilmesi
Evaluation of the psychological status and oralhealth of the children who cannot stay out of thehome during COVID 19
- Tez No: 727581
- Danışmanlar: PROF. DR. BUĞRA ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Covid-19 virüsü nedeniyle ülkemizde evde uzun süreli bulunan ve dışarı çıkamayan çocuklarda durumun psikolojik etkisi ve buna bağlı ağız sağlığındaki değişiklileri değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na 2020-2021 yılları arasında tedavi gereksinimiyle başvuran yaşları 2-14 arasında değişen 109 çocuğun velisine klinik ortamında ve 332 çocuğun velisine de online form aracılığıyla anket yapılmıştır. Çalışmaya dahil olma kriterleri Türkiye'de yaşıyor olmaları ve çalışmaya katılmak için gönüllü olmalarıdır. Bulgular: Ebeveynlerin %84.1'i Covid-19 sonrası çocuğun bilgisayar, telefon, ipad başında geçirdiği sürenin arttığını söylemiştir. Ebeveynlerin %53.6'sı Covid-19 sonrası çocuğun sağlıksız atıştırmalık tüketim sıklığında artış olduğunu, %18.6'sı ise Covid-19 sürecinden sonra diş fırçalama sıklığında değişiklik olduğunu söylemiştir. Çocukların %35'inde Covid-19 öncesi vii diş çürükleri veya diş ağrısı mevcut olduğu saptanmıştır Covid-19 öncesi diş çürüğü veya diş ağrısı olmayan 281 çocuğun %11'inde sonrasında diş çürüğü veya diş ağrısı başlamıştır. Çocukların %33.9'u Covid-19 sürecinde diş hekimine başvurmuştur. Başvuran 149 çocuğun %84.6'sının tedavileri yapılmıştır. Başvurmayan 291 çocuğun %34'ünün başvurmama sebebi virüsün bulaşma riski korkusundan dolayı, %0.3'ünün açık diş hekimi bulamama, %2.7'sinin diş hekiminin acil tedavi dışında işlem yapmaması, %2.4'ünün çocuğun diş hekimine gitmek istememesi ve %60.5'inin diğer sebepler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to evaluate the psychological effect of the situation and the related changes in oral health in children who are at home for a long time and cannot go out due to the Covid- 19 virus. Materials and Methods: A questionnaire was administered to the parents of 109 children aged 2-14 years who applied to Altınbaş University Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry between the years 2020-2021, in the clinical setting, and to the parents of 332 children through an online form. The criteria for inclusion in the study were living in Turkey and volunteering to participate in the study. Results: 84.1% of the parents said that the time spent by the child at the computer, phone and ipad increased after Covid-19. 53.6% of the parents said that the frequency of consumption of junk food increased after Covid-19, and 18.6% said that there was a change in the frequency of tooth brushing after the Covid-19 process. It was determined that 35% of the children had tooth decay or toothache before Covid-19. ix 33.9% of the children applied to the dentist during the Covid-19 process. 84.6% of the 149 children who applied were treated. Of the 291 children who did not apply, 34% did not apply due to the fear of the risk of transmission of the virus, 0.3% could not find an open dentist, 2.7% did not do anything other than emergency treatment, 2.4% did not want to go to the dentist, and 60.5% did not apply. identified as other causes.