Epoxy resin based and bioceramic based root canal sealers retreatability and bond strength
Epoksi rezin ve biyoseramik esaslı kanal patlarının kök kanalından sökülebilirilklerinin ve bağlanma dayanımının incelenmesi
- Tez No: 727601
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA FİGEN KAPTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Endodontik tedavinin amacı apikal periodontitisi önlemek ve apikal periodontitis gerçekleştiği durumlarda da iyileştirmektir. Yapılan çalışmalarda kanal tedavisinin başarı oranı %93-84 arasında bulunmuştur. Bu sonuç; ideal koşullarda kanal tedavisi yapıldığında bile tedavi sonrası hastalık oluşabileceğini göstermektedir. İşlem sırasında gerçekleşen iyatrojenik hatalar, koronal restorasyonun sızdırması veya inatçı enfeksiyonlar kanal tedavisi sonrası hastalığa neden olabilir. Kanal tedavisi sonrası hastalık ortaya çıktığında, kök kanal boşluğunu yeniden dezenfekte edilmelidir. Bunun için de enfekte kök kanal dolgusunun kök kanalından kolayca çıkarılması gerekmektedir. Bu çalışmada, sıklıkla kullanılan epoksi rezin esaslı AH Plus kanal patı ve son yıllarda piyasaya çıkmış biyoseramik esaslı TotalFill BC Sealer ve CeraSeal kök kanal patlarının lateral kondensasyon ve tek kon yöntemleri ile kullanıldıklarında kök kanalından sökülebilirliğinin ve bağlanma dayanımının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada; Yeditepe Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı ile 66 adet çekilmiş tek köklü insan alt küçük azı dişleri kullanılmıştır. Örnekler su soğutması altında elmas diskler ile kronlarından ayrılmıştır ve kök uzunlukları 16 mm'ye ayarlanmıştır. Tüm numuneler Protaper Next döner Ni-Ti eğeler şekillendirilmiş, ardından randomize olarak (her grupta 11 örnek olacak şekilde) 6 gruba ayrılmıştır. Gruplar kullanılan kanal patı ve kanal dolgusu tekniklerine göre oluşturulmuştur. Grup (BC-L): Totalfill BC Sealer + Lateral Kondensasyon, Group(BC-S): Totalfill BC Sealer + Tek Kon, Group(Cera-L): CeraSeal + Lateral Kondensasyon, Group(Cera-S): CeraSeal + Tek Kon, Grup(AH-L): AH Plus + Lateral Kondensasyon, Grup(AH-S): AH Plus + Tek Kon. Örneklerin kanal dolguları tamalandıktan sonra örneklerin tek tek SkyScan 1172 cihazı ile Micro-CT taraması yapılmış ve her örneğin kök kanal dolgusu hacimleri ölçülmüştür. Daha sonra Protaper Universal Retreatment döner eğeler ile kanal dolguları uzaklaştırılmıştır. Bu işlemin süresi saniye cinsinden kaydedilip, her örnek için yeniden apikal açıklığın sağlanması değerlendirilmiştir. Daha sonra tüm örneklerin kanal dolguları uzaklaştırıldıktan sonra kalan artık kök kanal dolgusu hacimlerini ölçmek için ikinci bir Micro-CT taraması yapılmıştır. Tüm dişler bulundukları gruba göre yeniden kanal dolguları yapılmıştır. Son adım olarak her numune elmas disk ile 3 eşit parçaya bölünüp ve instron cihazı ile uygulanan itme kuvveti uygulanarak bağlanma dayanımları ölçülmüştür. Bu çalışmada istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of endodontic treatment is to prevent and heal the apical periodontitis. The success rate of root canal treatment has been found between 93-84% in the studies. According to this; even when root canal treatment performed under ideal conditions, post-treatment disease may occur. Iatrogenic errors during procedure, leakage of the coronal restoration or persistent infections can cause post-treatment disease. When post-treatment disease occurs, the infected root canal filling must be easily removed from the root canal in order to re-disinfect the root canal cavity. In this study, it was aimed to investigate retreatability and bond strength of epoxy resin based AH Plus (Dentsply Mallefier, USA, Oklahoma), calcium silicate based TotalFill BC Sealer (FKG Dentaire, Switzerland) and CeraSeal (Meta-Biomed, South Korea) canal sealers, when applied with lateral condensation and single cone methods. This study was performed on 66 extracted, single rooted, human mandibular premolars. All samples were separated from their crowns under water cooling by using a diamond separator and their root length was adjusted to 16 mm. All samples were instrumented with Protaper Next files and then randomly separated into 6 groups that contains 11 samples each. Groups were varied among the root canal sealer used and obturation techniques. Group (BC-L): TotalFill BC Sealer + Lateral Condensation, Group (BC-S): TotalFill BC Sealer + Single Cone, Group (Cera-L): CeraSeal + Lateral Condensation, Group (Cera-S): CeraSeal + Single Cone, Group (AH-L): AH Plus + Lateral Condensation, Group (AH-S): AH Plus + Single Cone. After obturation of root canals, all samples were scanned with Micro-CT device SkyScan 1172 and root canal filling volume per sample were measured. Then root canal fillings were removed with Protaper Universal Retreatment Files and the duration of the procedure was recorded in seconds, re-establishing apical patency were evaluated for each sample. Then second Micro-CT scanning were performed in order to measure residual root canal filling volumes of all samples. All teeth were re-obturated according to the group in which they were found. As final step, each sample was divided into 3 equal parts with a diamond disk and push out force applied with instron device. Finally bond strength values were measured. Statistical analyzes were performed with NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) package program.