Epoksi rezin esaslı ve biyoseramik esaslı kök kanal dolgu patlarının postoperatif ağrı üzerindeki etkisi: Bir randomize kontrollü klinik çalışma
Effect of epoxy resin-based and bioceramic-based root canal sealers on postoperative pain: A randomized controlled clinical trial
- Tez No: 986034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE YENİÇERİ ÖZATA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, vital pulpaya sahip olup derin çürük nedeniyle asemptomatik irreversibl pulpitis (AİP) tanısı konan, çene ayrımı gözetilmeksizin tek köklü ve tek kanallı dişlere tek seansta uygulanan kök kanal tedavisinde, biri epoksi rezin esaslı (AH Plus) ve ikisi biyoseramik esaslı (TotalFill BC ve Bio-C) olmak üzere üç farklı kök kanal patının postoperatif ağrı üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, sistemik olarak sağlıklı 22 erkek ve 50 kadın olmak üzere toplam 72 hastaya ait, AİP tanılı tek köklü ve tek kanallı 72 diş çene, taraf ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin dahil edildi. Hastalar, kullanılan kanal patına göre rastgele üç gruba ayrıldı (n=24): Grup 1: AH Plus, Grup 2: TotalFill BC ve Grup 3: Bio-C. Apikal patensi 10-K eğesi ile kontrol edildi ve entegre apeks buluculu endomotor ile çalışma boyu tespit edildi. Kök kanal irrigasyon prosedürünün ardından tüm gruplardaki dişler devamlı dalga obturasyon tekniği ile dolduruldu. Hastalara tedavi sonrası 6., 24., 4Sonuç: Çalışmada kullanılan epoksi rezin ve biyoseramik esaslı kök kanal patları postoperatif ağrı açısından benzer sonuçlar göstermiştir. Tüm gruplarda, ilk 24 saatten sonraki takip sürecinde postoperatif ağrı tamamen ortadan kalkmıştır. 8. ve 72. saatlerde ve 7. günde görsel analog skala (VAS, 0-10) kullanılarak ağrı yoğunluğu anketi uygulandı. Ayrıca her bir zaman noktasında ağrı var/yok şeklinde de değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak belirlendi. Bulgular: Cinsiyet, çene, bölge, yaş ve kanal patı türünün ağrı varlığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamıştır (p>0,05). 6. ve 24. saatler arasında ağrı bildiren hasta sayısı açısından anlamlı bir fark bulunmazken (p>0,05), bu zaman dilimlerinde postoperatif ağrısı olan hastaların sayısı diğer ölçüm zamanlarına göre anlamlı derecede daha yüksektir (p<0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis was to evaluate the effect of three different root canal sealers—one epoxy resin-based (AH Plus) and two bioceramic-based (TotalFill BC and Bio-C)—on postoperative pain following single-visit root canal treatment of single-rooted, single-canal teeth diagnosed with asymptomatic irreversible pulpitis (AIP), irrespective of jaw, side, or patient sex. Materials and Methods: This study included 72 teeth (one tooth per patient) from 72 systemically healthy patients (22 males and 50 females) diagnosed with AIP. Single-rooted, single-canal teeth were enrolled regardless of arch (maxillary/mandibular), laterality, or sex. Patients were randomly allocated into three groups according to the sealer used (n = 24 per group): Group 1: AH Plus; Group 2: TotalFill BC; Group 3: Bio-C. Apical patency was verified with a size 10 K-file, and the working length was determined with an endomotor equipped with an integrated apex locator. After the root canal irrigation protocol, all teeth in the groups were obturated using the continuous wave obturation technique. Postoperative pain intensity was recorded using a visual analog scale (VAS, 0-10) at 6, 24, 48, and 72 hours, and on day 7 after treatment. The presence of pain was also recorded at each time point as a dichotomous variable (yes/no). The level of statistical significance was set at p<0.05. Results: Sex, jaw, region, age, and the type of root canal sealer did not have a statistically significant effect on the presence of pain (p>0.05). While no significant difference was found regarding the number of patients reporting pain between the 6th and 24th hours (p>0.05), the number of patients with postoperative pain at these time intervals was significantly higher compared to the other measurement times (p<0.05). Conclusion: The epoxy resin-based and bioceramic-based root canal sealers used in this study produced comparable results with respect to postoperative pain. In all groups, postoperative pain had completely resolved after the first 24 hours of follow-up.