Örgütsel bağlılık ile çalışanların motivasyonu arasındaki ilişki: Yalova Üniversitesi örneği
The relationship between organizational commitment and employee motivation: A case study of Yalova University
  1. Tez No: 727609
  2. Yazar: FATMA SARİÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI YUNUS TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Örgütsel bağlılığın iş hayatındaki etkileşimi bağlamında çalışanların motivasyonları oldukça önem arz etmektedir. Buna bağlı olarak bu çalışma, Yalova Üniversitesi'nde çalışan idari personelin kişisel özelliklerinin örgütsel bağlılık ve motivasyonlarını etkileyip etkilemediğini tespit etmek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın evreni, 2021 yılında Yalova Üniversitesi'nde çalışan 211 idari personelden oluşturmaktadır. Ramdom örneklem yaklaşımı kullanılmamış ve görev yapan tüm idari personele anket uygulanmıştır. Ankete 151 kişi katılım sağlamış ve değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada iki ölçek kullanılmıştır. Bunlar, Wasti'nin (2000) ''Örgütsel bağlılık Ölçeği'' ve Şekercioğlu ve Çivilidağ'ın (2017) ''Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği''dir. Her iki ölçek Türkçeye uyarlanmış ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. İdari personelin örgütsel bağlılıkları ortalama seviyede, normatif bağlılık en üst, devam bağlılığı en alt seviyede tespit edilmiştir. Genel düzey bazında motivasyon ortalama seviyede, en üst motive olmama, en alt dışsal düzenleme-maddesel boyutunda görülmüştür. Kişisel özelliklerde ikili değişkenler Mann Whitney-U testi; üç ve daha fazla değişkenler Kruskal Wallis testine göre incelenmiştir. İdari personelin örgütsel bağlılık düzeyleri cinsiyet, yaş, mesleki deneyim süresi, medeni durum, kurumda çalışma süresi ve unvan değişkenlerinde anlamlı bir farklılık ortaya çıkmamıştır. Eğitim durumu değişkeninde devam bağlılığı alt boyutunda lise mezunları lehine anlamlı farklılık görülmüştür. İdari personelin motivasyon düzeyleri yaş, kurumda çalışma süresi, medeni durum, eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Cinsiyet değişkeninde içsel motivasyon alt boyutunda erkekler lehine anlamlı farklılık gözlemlenmiştir. Mesleki deneyim değişkeninde on altı yıl ve üzeri çalışanların motive olmama ve kişisel düzenleme alt boyutlarında farklılaşma tespit edilmiştir. Unvan değişkeninde içsel motivasyon alt boyutunda yöneticilerin lehine farklılaşma tespit edilmiştir. Spearman-Brown analizi sonucunda, idari personelin örgütsel bağlılık ve motivasyonları anlamlı ve pozitif ilişkili tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the context of the interaction of organizational commitment in business life, the motivation of employees is very important. Accordingly, this study was prepared to determine whether the personal characteristics of the administrative staff working at Yalova University affect their organizational commitment and motivation and to reveal the relationship between them. The universe of the research consists of 211 administrative staff working at Yalova University in 2021. Ramdom sampling approach was not used and a questionnaire was applied to all administrative staff. 151 people participated in the survey and were evaluated. Two scales were used in the study. These are Wasti's (2000) ''Organizational Commitment Scale'' and Şekercioğlu and Çivilidağ's (2017) ''Multidimensional Work Motivation Scale''. Both scales were adapted to Turkish and reliability analyzes were made. The organizational commitment of the administrative staff was at the average level, the normative commitment was at the highest level, and the continuance commitment was at the lowest level. On the basis of the general level, the motivation was at the average level, the highest level of being unmotivated, and the lowest external regulation-material dimension. Binary variables in personality traits Mann Whitney-U test; Three or more variables were analyzed according to the Kruskal Wallis test. There was no significant difference in the organizational commitment levels of the administrative staff in terms of gender, age, professional experience, marital status, working time in the institution and title. There was a significant difference in favor of high school graduates in the sub-dimension of attendance commitment in the educational status variable. The motivation levels of the administrative staff do not differ significantly according to the variables of age, working time in the institution, marital status, education level. In the gender variable, a significant difference was observed in favor of men in the sub-dimension of intrinsic motivation. In the professional experience variable, differentiation was determined in the sub-dimensions of non-motivation and personal regulation of employees who are sixteen years or more. In the title variable, a differentiation was determined in favor of the managers in the sub-dimension of intrinsic motivation. As a result of Spearman-Brown analysis, organizational commitment and motivation of administrative staff were found to be significantly and positively related.