Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin ilaç uygulama hatalarının nedenlerine ilişkin görüşleri
Opinions of nurses working in the intensive care unit on the causes of medication errors
  1. Tez No: 727608
  2. Yazar: GİZEM GÜNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin ilaç uygulama hatalarının nedenlerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla Ekim 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evren ve örneklemini Kocaeli ilinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı dört hastanede çalışan 158 yoğun bakım hemşiresi oluşturdu. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından literatür desteğinde hazırlanan kişisel bilgi formu ve Arat tarafından 2016 yılında geçerlik güvenirlik çalışması yapılmış olan İlaç Uygulama Hatası Ölçeği (İUHÖ)'nin A Bölümü kullanılarak anket yöntemi ile toplandı. Verilerin analizi IBM SPSS 25 kullanılarak yapıldı. İstatistiksel yöntem olarak; T-testi, Mann Whitney U testi, Anova (F) testi, Kruskall Wallis testi, Anova (F) testi, post-hoc testi olarak Tukey HSD, Tamhane kullanıldı ve Pearson korelasyon, spearman rho korelasyon katsayısı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out descriptively between October 2021 and April 2022 in order to determine the opinions of nurses working in the intensive care unit about the causes of medication errors. The population and sample of the study consisted of 158 intensive care nurses working in four hospitals affiliated to the Ministry of Health in Kocaeli. The data in the research were obtained by the personal information form Questionnaire method prepared by the researcher with the support of the literature. It was collected by questionnaire method using Part A of the Medication Administration Error Scale (MAES), whose validity and reliability study was conducted by Arat in 2016. Analysis of the data was done using IBM SPSS 25. As a statistical method; T-test, Mann Whitney U test, Anova (F) test, Kruskall Wallis test, Anova (F) test, Tukey HSD, Tamhane as post-hoc test were used and Pearson correlation, Spearman rho correlation coefficient were evaluated.