Analysis of ARPC1B gene expression in pterygium
Pterjiyumda ARPC1B gen ekspresyonunun analizi
- Tez No: 674185
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Pterjium veya gözde et büyümesi, korneadaki konjonktivanın kontrolden çıkmasına neden olan yaygın bir göz hastalığıdır. Epitel doku anormalliklerinin en yaygın nedeni güneşten gelen UV radyasyonuna uzun süre maruz kalmaktır. Pterjium hastalığının kesin etiyolojisi bilinmemekle birlikte, kuru hava, toz, gözyaşı filminin hızlı buharlaşması gibi diğer faktörler ve diğer genetik faktörler ıle bırlıkte pterjiyum hastalığının olusumunda bu etmenlerın bağlantı olduğu görülmektedir. Aktin İlişkili Protein 2/3 Kompleks Alt Birim 1B, ARPC1B geninin adıdır. İnsan Arp2 / 3 protein kompleksinin yedi alt birimi vardır ve bu gen bunlardan birini kodlar. Duyusal rodopsin-2 proteini, SOP2 ailesine ait bir bileşendir. Bu araştırmanın amacı, ARPC1B geninin pterjiyum hastalığını nasıl etkilediğini görmektir hastaların onayı ile ameliyat sırasında doku çıkarıldı. Real-Time PCR ile değerlendirilen bir grup doku seviyesinden cDNA sentezlenecek ARPC1B geninin teknik ekspresyonunu kullanıldı ve pterjiyum tanısı doğrulandı (polimeraz zincir reaksiyonu). qRT-PCR bulgularına göre pterjium ve normal konjonktival dokularda ARPC1B gen ekspresyon düzeylerinde anlamlı farklılık olmadıgı tespıt edıldı (p>0.005)
Özet (Çeviri)
Pterygium, or flesh growth in the eye, is a common eye illness that causes the conjunctiva on the cornea to expand out of control. The most common cause of epithelial tissue abnormalities is long-term UV radiation exposure from the sun. Although the precise etiology of the pterygium disease is unknown, additional elements such as dry weather, dust, and a vaporization of the tear film, and other genetic factors, Despite the fact that the exact cause of pterygium illness is uncertain, there seems to be a correlation between outdoor work and the illness's development. Subunit 1B of the Actin Related Protein 2/3 Complex the name of the ARPC1B gene. The human Arp2/3 protein complex has seven subunits, and this gene codes for one of them. Sensory rhodopsin-2 protein is a component that belongs to the SOP2 family. The goal of this research was to see how the ARPC1B gene affected pterygium illness. Tissue was extracted during surgery with the subjects' agreement and consent. We employed the technique expression of ARPC1B gene by extracting cDNA synthesis from group of tissues levels assessed by Real-Time PCR, and the diagnosis of pterygium was validated (polymerase chain reaction). According to the findings of qRT-PCR, there was no discernible change. in ARPC1B gene levels of expression in pterygium and normal conjunctival tissues (p>0.005).