Determınatıon of ARPC1A gene expressıon ın kıdney cancer
Böbrek kanserinde ARPC1A gen ekspresyonunun belirlenmesi
- Tez No: 896812
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Özellikle renal hücreli karsinom (RCC), dünya çapında giderek yaygınlaşan önemli bir tıbbi sorundur. Hedefe yönelik terapötiklerin geliştirilmesi, hastalığın etiyolojisinin arkasındaki moleküler yolların anlaşılmasını gerektirir. ARPC1A geni böbrek kanseriyle bağlantılı birçok genden biridir, ancak son zamanlarda karsinogenez ve hastalığın ilerlemesindeki olası rolü nedeniyle gün ışığına çıkmıştır. Aktin İlişkili Protein Alt Birimi1A veya ARPC1A, gen ifadesinin düzenlenmesi, hücre içi taşıma ve hücre iskeleti dinamikleri de dahil olmak üzere bir dizi hücresel süreçte yer alan aktin ilişkili protein (ARP) ailesinin önemli bir üyesidir. ARP2/3 kompleksinin önemli bir parçası olan ARPC1A proteini, 7q22.1 kromozomunda bulunan ARPC1A geni tarafından kodlanır. Hücre hareketliliğini, şekil korumayı ve membran dinamiklerini (endositoz, hücre-hücre yapışması ve hücre hareketliliğini içeren faaliyetler) destekleyen hücre iskeleti yeniden düzenlemelerini sağlamak için ARP2/3 kompleksi, aktin filament çekirdeklenmesi ve dallanmasının çok önemli bir düzenleyicisidir. Bu araştırma, kantitatif ters transkripsiyon PCR kullanarak aynı hastanın böbreğinden alınan 11 kanser hücresi ve 11 normal hücredeki gen ifade oranı örneklerini analiz etti. Çalışma, normal böbreklerle karşılaştırıldığında, böbrek kanseri doku örneklerinin 1.14 kat daha yüksek ARPC1A gen ifadesine sahip olduğunu; ancak bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olmadığını ortaya koymuştur (p = 0,75). ARPC1A geninin böbrek kanserindeki önemi bu özette vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Renal cell carcinoma (RCC), in particular, is an important medical issue that is becoming more commonplace worldwide. Developing targeted therapeutics requires an understanding of the molecular pathways behind the disease's etiology. The ARPC1A gene is one of many genes linked to kidney cancer; however it has lately come to light due to its possible involvement in carcinogenesis and the advancement of the disease. Protein linked to actin the actin-related protein (ARP) family, which includes Subunit1A, is also known by the shortened form ARPC1A. This family of proteins is essential to many cellular functions, like the control of gene expression, intracellular transport, and cytoskeletal dynamics. The ARPC1A gene, located on chromosome 7q22.1, encodes the ARPC1A protein, a crucial component of the ARP2/3 complex. In order to enable cytoskeletal rearrangements that support cell motility, shape maintenance, and membrane dynamics—activities that include endocytosis, cell-cell adhesion, and cell motility—the ARP2/3 complex is a crucial regulator of actin filament nucleation and branching. This research analyzed gene expression rate samples in 11 effected cells and 11 control cells from the kidney of the same patient using quantitative reverse transcription PCR. In comparison to normal kidneys, the study found that kidney cancer tissue samples had 1.14 -fold higher ARPC1A gene expression; however, this increase is not statistically significant (p = 0.75). This abstract discusses the role of the ARPC1A gene in kidney cancer.