Bir Vakıf Üniversitesi sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin human papilloma virüs farkındalığı
Human papilloma virus awareness of A foundation university faculty of HEALTH sciences students
- Tez No: 727615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMURE AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Human papilloma virüsü (HPV) ilişkili enfeksiyonlar, deri ve mukozalarda siğillerin yanı sıra anüs, vagina, serviks ve orofarengial alanlarda kansere kadar ilerleyebilen lezyonlara yol açar. Gençlerin HPV ilişkili enfeksiyonlar ve koruyucu aşılar konusunda bilgi sahibi olması hastalık ve kanser yükünü azaltacak bir etki oluşturabilir. Çalışma; sağlık bilimlerinde öğrenimlerini sürdüren gençlerin HPV enfeksiyonu, aşı uygulamaları ve taramaları konusunda bilgi ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan çalışma, Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin 10 bölümünde öğrenim gören 2500 öğrencinin 1330'unun gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri 33 madde ve 4 alt boyuttan oluşan "Human Papilloma Virüsü Bilgi Ölçeği'' (HPV-BÖ) kullanılarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Katılımcıların %87.7'si kadın, %97.9'u bekar ve %10.2'si cinsel deneyime sahipti. HPV-BÖ toplam bilgi puan ortalaması 8.38±6.64 bulundu. HPV-BÖ toplam puanı en yüksek bölüm, hemşirelik (9.62±6.87) idi.
Özet (Çeviri)
Human papilloma virus (HPV)-related infections cause lesions that can progress to cancer in the anus, vagina, cervix and oropharyngeal areas, as well as warts on the skin and mucous membranes. Young people's knowledge of HPV-related infections and preventive vaccines can have an effect on reducing the burden of disease and cancer. The study was planned to evaluate the knowledge and awareness levels of young people studying in health sciences about HPV infection, vaccination applications and screening. The descriptive and cross-sectional study was carried out with the voluntary participation of 1330 of 2500 students studying in 10 departments of Biruni University Faculty of Health Sciences. Study data were collected and analyzed using the“Human Papilloma Virus Information Scale”(HPV-PI), which consists of 33 items and 4 sub-dimensions. Of the participants, 87.7% were women, 97.9% were single, and 10.2% had sexual experience. The mean HPV-AS total knowledge score was 8.38±6.64. The highest HPV-AS total score was nursing (9.62±6.87).