COVID-19 vakalarında virüsün seyrinin işitme ve orta kulak değerlendirmesi üzerindeki etkisi
The effect of the progress of the virus on hearing and middle EAR assessments in COVID-19 cases
  1. Tez No: 727620
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada COVID-19 enfeksiyonunun işitme sistemini etkileyip etkilemediğini belirlemek için saf ses odyometri, konuşma odyometrisi ve immitansmetri değerleri incelendi. Çalışma Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde daha önce işitme şikâyeti bulunmayan COVID-19 geçirmemiş 20 birey, COVID-19'u hafif geçirmiş 20 birey ve COVID-19'u ağır geçirmiş 20 birey olmak üzere, toplam 60 bireyde yapıldı. Saf ses odyometri değerlendirmesinde ağır şiddetli COVID-19 vaka grubunun bilateral 1000, 2000, 4000, 6000 ve 8000 Hz frekanslarındaki hava yolu işitme eşiklerinin kontrol grubu ve hafif şiddetli COVID-19 vaka grubunun işitme eşiklerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek elde edildi (p0,001). Kontrol grubu ve hafif şiddetli COVID-19 hasta grubu işitme eşikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmedi (p0,05). Konuşma odyometri değerlendirmesinde sağ ve sol kulak KAE değerleri gruplar arası karşılaştırıldığında; ağır şiddetli COVID-19 vaka grubuna ait KAE eşikleri kontrol grubu ve hafif şiddetli COVID-19 vaka grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek elde edildi (p0,05). Kontrol grubu ve hafif şiddetli COVID-19 grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p0,05). Çalışmaya dahil edilen gruplardaki refleks eşiği elde edilen bireylerin yüzdesi ipsilateral ve kontralateral 2000 ve 4000 Hz frekanslarında ağır şiddetli COVID-19 grubunda diğer iki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktür (p0,05). Çalışmadaki veriler değerlendirildiğinde özetle, COVID-19 enfeksiyonunun bireyin işitme sistemini etkileyerek yüksek frekans eşiklerini etkileyebileceği ve hastalığın şiddeti arttıkça eşiklerde yükselme olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, pure tone audiometry, speech audiometry and acoustic reflex measurements ​​were performed to determine whether COVID-19 infection affects the hearing system. The study was conducted in Medipol Mega University Hospital in a total of 60 individuals; 20 individuals who did not have any hearing complaints before and also had not experienced COVID-19, 20 individuals who had mildly experienced COVID-19, and 20 individuals who had experienced COVID-19 severely. The pure tone audiometry measurements showed that the bilateral air conduction thresholds at 1000, 2000, 4000, 6000 and 8000 Hz frequencies of the severe COVID-19 patient group were statistically significantly higher than the hearing thresholds of the control group and the mild COVID-19 patient group (p0,001). No statistically significant difference was found between hearing thresholds of the control group and the mild COVID-19 patient group (p0,05). When the SRT values ​​of the right and left ears were compared between the group; the speech audiometry evaluations revealed that the SRT thresholds for the severe COVID-19 patient group were statistically significantly higher than the control group and the mild COVID-19 patient group (p0,05). For the same parameters, no statistically significant difference was observed between the control group and the mild COVID-19 group (p0,05). When Acoustic reflex thresholds compared to each other group, severe group data was significantly different from those of other groups at frequencies of 2 and 4 kHz (p0,05). It has been thought that COVID-19 infection may have an effect on high frequency thresholds by affecting the hearing system of the individuals and that there may be an increase in the thresholds as the severity of the disease increases. As a summary, COVID-19 infection when in severe progression, may harm mostly high frequency audiological parameters.